Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Çin’e Uyguladığı Gümrük Vergisini %25’e Yükseltti

200 milyar dolarlık Çin ürününe %10 olarak gümrük vergisi uygulayan ABD, bu oranı %25’e yükseltti. Bununla birlikte Çin heyetiyle yapılan görüşmelerde ilerlemenin az olduğu öğrenildi.
ABD, Çin’e Uyguladığı Gümrük Vergisini %25’e Yükseltti
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, 200 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladığı %10 oranındaki gümrük vergisini, bu sabah itibarıyla %25’e çıkardı. Diğer bir yandan ABD cephesi, Çin heyeti ile yapılan görüşmelerde kaydedilen ilerlemenin çok az olduğunu açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı ise alınan bu karardan üzüntü duyduğunu ve ABD’nin kendilerini karşılık vermeye mecbur bıraktığını ifade etti. Çin tarafı ayrıca, buna yönelik alınacak önlemlerle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Ticaret savaşlarına dair görüşmelerin önümüzdeki günlerde de süreceği tahmin ediliyor.

Ticaret Savaşına Dair Görüşmelerin Önümüzdeki Günlerde de Süreceği Tahmin EdiliyorKonuyla ilgili olarak Beyaz Saray’dan da bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada ABD ve Çin arasında yapılan ticaret görüşmelerinin Cuma günü de devam edeceği belirtildi. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, gümrük tarifelerinin artırılmasının bir çözüm olmadığının uyarısında bulundu. Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre iki ülkenin yapacağı görüşmelere ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He katılacak.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün Lighthizer ve Mnuchin ile bir araya geldi ve Çin ile bir ticaret görüşmelerinin nasıl bir anlaşmayla sonuca bağlanabileceğini konuştu.

Donald Trump Önceki Gün Lighthizer ve Mnuchin ile Bir Araya geldiDiğer bir yandan geçtiğimiz günlerde Donald Trump’ın Çin malları üzerindeki tarifeleri artırma tehdidiyle ilgili tahminlerde bulunan Goldman Sachs, bazı çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Sachs’a göre, ABD Başkanı’nın Çin mallarına uygulanacak tarifeleri artırma tehdidi ticaret müzakerelerinin uzlaşmayı engelleyen çekişmeli konuya erişmiş olabileceğinin bir göstergesiydi.

Ayrıca Trump’ın Pazar günü yaptığı tarifeleri artıracağı yönündeki tehditlerle ABD-Çin müzakereleri iyimserlikten sıyrılarak sert bir savaş olmaya yöneldi. Bununla birlikte yine önceki günlerde Çin Ticaret Bakanlığı, Pekin’in ABD ile yapılacak ticaret müzakerelerinde her türlü sonuca cevap vermeye hazır oldukları açıklaması gelmişti. Tüm bunlara ek olarak önceki gün, ABD ve Çin’in bir anlaşmaya vardığı takdirde, ABD’nin Avrupa ile ticaret gerilimlerinin artacağı tahmin edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu