Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Anlaşması ve Brexit Görünümü Dünya Ekonomisine Yeni Bir Soluk Getirecek

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ve Brexit görünümünün, dünya ekonomisine yeni bir soluk getireceği söylendi.
ABD-Çin Anlaşması ve Brexit Görünümü Dünya Ekonomisine Yeni Bir Soluk Getirecek
Yorum

ABD ile Çin’in kısmi bir ticaret anlaşmasına ulaşmasından ve Brexit’e bakış açısının bir şekilde netleşmesinin ardından küresel büyüme için görünüm 2020’ye daha sağlam bir temelde girecek. En azından çoğu uzmanın görüşü bu yönde.

Medley Global Advisors’un küresel makro strateji direktörü Ben Emons, “Çin ticaret anlaşması ve İngiltere seçim sonuçları, piyasaları ve şirketleri tehdit eden büyük bir kuyruk riskini ortadan kaldırdı” dedi.

Ayrıca iş güveninin, küresel yatırımın yeniden başlamasını, envanterin yeniden inşasını ve küresel ticaret hacminin yeniden canlanmasını görebilecek büyük bir artış kaydetmesi gerektiğini aktardı.

ABD-Çin Anlaşması İş Güveni Artış Sonuçta finansal piyasalar gibi çoğu ekonomist de ABD ile Çin arasında bir anlaşmanın 2020’de dünya ekonomisini istikrara kavuşturacağı ihtimaline kilitlenmişti. İşte bu nedenle, Başkan Donald Trump ile Xi Jinping arasındaki anlaşma, birkaç ay önce düşünülen çok daha sert senaryoların şimdi daha az muhtemel göründüğü anlamına geldi. Bloomberg Economics, Haziran ayında ABD-Çin ticaret savaşının maliyetinin 2021 yılına kadar 1.2 trilyon dolara ulaşabileceğini tahmin etmişti.

Ancak bu tahmin, ABD-Çin ticaretindeki yüzde 25’lik tarifelere ve borsalardaki yüzde 10’luk düşüşe dayanıyordu.

ABD-Çin Anlaşması Brexit Küresel Görünüm Artıracak Bununla birlikte yapılan anlaşma bazı karmaşık sorunları ele almıyor ve söz konusu durum Trump, Kasım seçimlerine hazırlanırken yeni çatışmalara zemin hazırlıyor. Trump, ikinci aşama ticaret anlaşması için müzakerelerin derhal başlayacağını söylerken ABD liderinin öngörülemezliği, ileride gerilimin yeniden artabileceğine işaret ediyor.

Bloomberg Economics’in baş ekonomisti olan Tom Orlik de tarifeleri Mayıs 2019 seviyelerine geri götüren bir anlaşmanın belirsizliği azalttığını ve 2020 için küresel GSYİH’yi yüzde 0.6 artırabileceğini öngördü. Müzakerelerde bir bozulma ve daha yüksek tarifelerin ise küresel üretimi yüzde 0.1 oranında düşürebileceğini dile getirdi.

Başbakan Boris Johnson’ın zaferi hakkında ise Bloomberg Economics, sonucun gevşek bir maliye politikası ile birlikte bir büyüme toparlanmasını devreye sokacağını ve faaliyetin 2019’u geçmesi gerektiğini savundu.

Aynı zamanda, Johnson şimdi gelecek yıl sonuna kadar AB ile yeni bir ticaret anlaşması yapmak zorunda olduğu için yeni bir belirsizliğin ortaya çıkabileceği söylendi. HSBC ekonomistlerinden Simon Wells bu noktada; “İngiltere’yi yeni ticaret ilişkileri kurmaya yönlendiren zor görevi yeni başlarken Brexit ekonomik faaliyete ağırlık vermeye devam edebilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu