Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile Çin Anlaşırsa Piyasalar Yüzde 15 ve Daha Fazla Artabilir

Bir yatırımcı ABD-Çin arasında bir anlaşma gerçekleştiği zaman, piyasaların yılın geri kalanında yüzde 15 veya daha fazla artabileceğini söyledi.
ABD ile Çin Anlaşırsa Piyasalar Yüzde 15 ve Daha Fazla Artabilir
Yorum

Bir yatırımcıya göre; Donald Trump ve Xi Jinping’in müzakere ekipleri arasındaki ileri geri hareketlere rağmen, ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşması yapacaklar. Bu gerçekleştiğinde ise yılın geri kalanında piyasaların %15 ve daha fazla artabileceğini öne sürdü.

Huarong International Securities’in direktörü Jackson Wong, piyasalarda anlaşma ile yükselişin gerçekleşeceğini düşünüyor.

Jackson Wong Ticaret Anlaşması YorumuWong, “Söylentilere göre Nisan ayının sonunda, anlaşma yüzde 90 oranında yapılacak,” dedi. Öngörüsü, bu yılın başında pazar rallisini izleyerek, yatırımcıların ABD-Çin ticaret anlaşmasının imzalanabileceği konusundaki artan beklentilerine de kabaca uyuyor.

Wong öngörüsünüz açıklarken, “Şimdi Çin’deki veya dünyadaki yatırımcılar bir anlaşma yapılmasını bekliyorlar. Geçen yılın sonundan beri bekliyorlardı. Bu nedenle pazarın bu noktadan itibaren yükseldiğini düşünüyorum,” dedi.

Wong, devam eden rallinin bir süre daha süreceğini ancak mevcut seviyenin etrafında birkaç hafta kadar birleşme ihtimali olduğunu belirtti.

Anlaşma ile Ralli Devam EderTrump ve Xi’nin bir anlaşmaya varında pazarların başka bir ralliye başlayacaklarını da dile getiren Wong, bu tür bir anlaşmanın dünyanın reel ekonomisi üzerinde de olumlu etkilerinin olabileceğini ifade etti.

Wong’un analizi, yaklaşık bir yıl önce başlayan dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki süren ticaret savaşının ortasında geldi. Bu yükselen kavga, soya fasulyesinden çeliğe kadar değişen mallara uygulanan uzlaşma tarifelerinde, anlaşma girişimlerinde ve Twitter’da bir ticaret savaşının faydalarını ilan eden Trump‘ta görülüyor.

Müzakereler devam ederken her iki ülkenin devlet başkanlarının Aralık ayında ilave tarifeleri durdurma konusunda anlaştığından beri gerginlik azaldı.

Müzakerelerle Gerginlik AzaldıMüzakereler hem Çin ile ABD ticaret açığını azaltmaya hem de Asya’nın en büyük ekonomisinde başarılı olan yabancı firlamalara yönelik sistemik engellerin bir kısmını ortadan kaldırmaya odaklandı. Wong her iki tarafta da görüş farklıları olduğunu kabul ederken, iki tarafın da uzlaşmaya varacağına dair olumlu belirtiler olduğunu belirtti.

Wong, “Her iki ülke de azar azar verirse, belki de biliyorsunuz, tarifeler biraz daha uzun kalacak ve Çin, ABD’ye politikalar üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır, o zaman nihai bir anlaşma yapabilirler,” dedi. Wong, ABD-Çin ilişkilerinin hala oldukça zayıf olduğunu da söylerken, ani hareketlerin birbirlerine olan güveni kıracağından bahsetti. İki liderin bir tarih verinceye kadar yatırımcıların temkinli ve gergin olacaklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu