Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Bütçe Açığı 2020’de 3,7 Trilyon Dolara Çıkacak

Kongre Bütçe Ofisi, ABD bütçe açığının bu yıl yaklaşık 4 trilyon dolara kadar çıkacağını söyledi. Detaylara aşağıda;
ABD Bütçe Açığı 2020’de 3,7 Trilyon Dolara Çıkacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının yarattığı tablo, 987 binin üzerinde vaka ve 55 binin üzerinde ölüm sayısıyla ABD’de giderek endişe verici hale geliyor. Virüs neticesinde her 3 Amerikalıdan biri iş ya da gelir bozulması yaşarken ülkedeki işsizlik oranının çok daha yüksek seviyelere çıkması bekleniyor.

Bu arada ABD de salgınla mücadele kapsamında dev teşvik paketleri açıklıyor. 2,3 trilyon dolarlık paketin yanında geçtiğimiz günlerde onaylanan 484 milyar dolarlık ek bütçe ile Mart ayında onaylanan 8,3 milyar dolarlık paket atılan adımlar arasında yer alıyor.

Tabi devasa paketler yanında açık korkularını da getiriyor.

Kongre Bütçe Ofisi (CBO) Cuma günü yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yaklaşık %40 civarında küçüleceğini ve bütçe açığının patlayacağını bildirdi.

CBO İkinci Çeyrekte %40 DaralacakKoronavirüsün yarattığı ekonomik ve mali hasara ilişkin ilk kapsamlı bakışında CBO yarıca yılın üçüncü çeyreğinde işsizlik oranının %16’ya çıkacağını söyledi. CBO Direktörü Phill Swagel, ekonominin 2020’nin ikinci çeyreğinde, sosyal mesafe tedbirleri de dahil pandemiye bağlı faktörlerden kaynaklanan keskin bir daralma yaşayacağını dile getirdi.

Bununla birlikte üçüncü çeyrekte ekonomik faaliyetin artmasının beklendiğini ancak ekonomi ve iş gücü piyasasındaki zorlukların bir süre daha devam edebileceğini ekledi.

CBO Başkanı, bütçe açığının nominal olarak 2009’da görülen 1,4 trilyon doların üzerinde 3.7 trilyon dolarla rekor kıracağını kaydetti.
ABD Bütçe Açığı 2009 Rekor
Kaynak: OECD

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) Covid-19 salgınının küresel borçlanma üzerindeki etkilerini gösteren raporunda da küresel borcun GYSİH’ye oranının %342’ye çıkmasının beklendiği bildirilmişti.

Öte yandan salgın öncesinde dahi ABD bütçe açığı konusunda uyarılar yapılıyordu. 2008 krizini tahmin eden Peter Schiff’in büyüyen Trump açığı ile ilgili yorumları onlardan bir tanesi olmuştu ki uyarı bu yılın başlarında gelmişti. Ayriyeten birkaç hafta önce ABD bütçe açığının 744 milyar dolara ulaştığı ve bu rakamda henüz korona etkilerinin görülmediği açıklanmıştı.

Federal bütçe açığının 3,7 trilyon dolarla rekor kıracağını öne süren CBO, kamu tarafından tutulan federal borcun mali yıl sonunda GSYİH’nin yüzde 101’i olacağını öngördü.

GSYİH tahminleri konusunda ise CBO, ekonominin ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla %11,8 küçüleceğini, bu hız devam ederse yıllık bazda %39,4 daralmaya yol açabileceğini aktardı. Üçüncü çeyrekte büyümenin geri döndüğünü öngören CBO, yıllık bazda %23,5 yükselişe işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu