Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borcunun GSYİH’yi Aşacak Olması, Endişe Nedeni Değil

Ekonomist Ray Perryman, CBO’nun raporuna atıfta bulunarak; “borcun önümüzdeki yıl GSYİH'yi aşacağı gerçeği, gerçek bir ulusal acil durumu görmezden gelmek için neden değil” dedi.
ABD Borcunun GSYİH’yi Aşacak Olması, Endişe Nedeni Değil
Yorum

Bu hafta ABD ekonomisi için birçok kurumdan iyimser tahminler geldi. Morgan Stanley, BofA, Goldman Sachs ve Fitch Ratings dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin görünümlerini yükseltti. Ancak kara bulutlar tamamen dağılmadı.

The Perryman Group’un Başkanı ve CEO’su olan ekonomist Ray Perryman da kısa vadede ortadan kalkması mümkün görünmeyen endişelerden ABD’nin federal borcunu ele aldı.

Partizan olmayan Kongre Bütçe Ofisi’nden gelen son raporun, kamu tarafından tutulan federal borç miktarının önümüzdeki yıl ilk kez gayri safi yurtiçi hasılayı aşmasının beklendiğini bildirdiğini hatırlattı.

Kongre Bütçe Ofisi (CBO) 2 Eylül’de yayımladığı raporunda ABD borcunun gelecek yıl tüm ABD ekonomisinin büyüklüğünü aşacağını tahmin etmişti.

Perryman, söz konusu değerlendirmenin mevcut ve öngörülen modellerle tutarlı olduğunu ve dolayısıyla gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu savundu.

CBO’nun 2020’de 3,3 trilyon dolarlık federal bütçe açığı tahmin ettiğini ve bunun 2019’daki seviyenin 3 katından fazla olduğunu vurgulayan ekonomist, ani yükselişin büyük bölümünün koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik aksamadan ve buna yanıt olarak çıkarılan ilk mevzuattan kaynaklandığını aktardı.

Açığın 2020’de GSYİH’nin %98’i, 2021’de %100’ünün üzerinde ve 2023’te yüzde 107’si sevişesine ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi. Gayri safi yurtiçi hasılanın, ABD ekonomisinde üretilen tüm mal ve hizmetlerin nihai değeri olduğunu ki bunun da bir hane halkının toplam gelirine paralel olarak düşünülebileceğini ancak ekonomi çapında bir ölçekte olduğunu dile getirdi.

“Ekonomik açıdan bakıldığında, borcun GSYİH’den daha büyük olacağı gerçeği açıkçası o kadar da önemli değil” diyerek şöyle devam etti:
ABD Borç Ekonomi Büyüklüğünü Aşacak
Kaynak: CBO

“Örneğin, ipoteğe sahip birçok hane, borçlarının miktarının yıllık geliri aştığı dönemler yaşamıştır ve hükümetin aksine, haneler yasal olarak para basamamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri için GSYİH’den daha fazla borca sahip olmak başlı başına önemli bir endişe değildir. Açıkça pandemi hızı artırsa da GSYİH’den daha hızlı büyüyen borç yörüngesi bir süredir buradaydı. Mevcut durum, çizgilerin birkaç yıl daha erken geçmesine neden oluyor. ABD maliyeyi uzun süredir yanlış yönetiyor ve açıkların uzun bir genişleme boyunca sarmal olmasına izin veriyor. Nihayetinde, açıkları ele almak mali sağlık için çok önemlidir, ancak şimdi bunlara odaklanmanın zamanı değil.”

Ardından ABD ekonomisinin, virüsü henüz kontrol altına alınmamış ve milyonlarca kişi işsiz kalmış olmasına rağmen Covid yardım önlemlerinin çoğunun süresinin dolmasıyla, istikrarsız bir durumda olduğunu ekledi.

Ekonominin yapısal olarak salgına girerken sağlam olduğunu ancak destek olmadan büyüyen sorunlar yaşayabileceğini belirten Perryman, düşüncesini şöyle anlattı:

“On yıllık refah döneminde harcamaları patlatmakta ve vergileri düşürmekte hiçbir problemi olmayan insanlar, eşi benzeri görülmemiş bir kriz zamanında birdenbire kemer sıkma politikalarına kapılmamalıdır. Borcun önümüzdeki yıl GSYİH’yi aşacağı gerçeği, gerçek bir ulusal acil durumu görmezden gelmek için bir neden değildir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu