Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Artan Stokları Ham Petrol Fiyatlarını Düşürdü

ABD’de ham petrol stokları beklenenden fazla artış gösterince bununla birlikte petrol fiyatları düşüşünü sürdürmeye devam etti.
ABD’nin Artan Stokları Ham Petrol Fiyatlarını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarında yaşanan beklenenin üzerinde artışın Venezuela’da derinleşen krize ve OPEC ile ortaklarının üretim kısıntılarının uzatılacağına dair beklentilere ağır bastı. Bunun ardından petrol, kayıplarını varil başına 64 doların altında devam ettirdi.

New York’ta vadeli petrol kontratları, Çarşamba günü %0.5 değer kaybetti ve bunun ardından hafif bir gerileme yaşadı. Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) Çarşamba günü ilan ettiği resmi verilere bakılacak olursa buna göre, ABD’nin ham petrol stokları önceki hafta analistlerin ve sektör tahminlerinin ötesine geçti ve 2017 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Böylelikle petrol üretimi rekor seviyelere çıktı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, darbe girişimine rağmen iktidarını korudu. Diğer yandan Suudi Arabistan tarafından OPEC+ koalisyonunun üretim kısıntılarının 2019 sonuna kadar uzatılabileceği açıklandı.

Venezuela Devlet Başkanı Darbe Girişimine Rağmen İktidarını KoruduABD’nin İran petrolü alımına yönelik muafiyeti kaldırmasının ardından ülke petrolüne yönelik arz azalmaya hazırlanıyor. Bu durum ise ABD’de artan ham petrol stokları ile fiyatların yukarı yönlü hareketini sınırlıyor.

Bunun yanında Venezuela’nın üretiminin azalmayı sürdüreceği yönünde tahminler de mevcut. Bu ülkenin üretiminin 2019 sonuna kadar sıfır seviyesine düşebileceğinin tahmini ise RBC Capital Markets tarafından yapıldı.

Diğer bir önemli ayrıntı ise, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) başka üyelerinin düşen arzını karşılamak amaçlı verdiği üretim artırma taahhüdüne uyup uymayacağının henüz belli olmaması.

SPI Asset Management İşlem Müdürü: “ABD ham petrol depolarındaki stoklar Eylül 2017’den bu yana en yüksek seviyesine çıktığı zaman, üretim de yeni zirvelere ulaşıyorsa, alarm zilleri çalmalı.”

ABD Ham Petrol Depolarındaki Stoklar Eylül 2017'den Bu Yana En Yüksek Seviyesini GördüStephen Innes, bu sözlerine ek olarak, fiyatlardaki zayıflığın büyük olasılıkla geçici olduğunu bildirdi. Bu görüşüne sebep olarak da dikkatlerin yeniden İran ve Venezuela’dan kaynaklanan arz risklerine çekilecek olmasını gösterdi.

Bunların yanında Haziran ayı vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 19 sent veya %0.3 düşüş göstererek Singapur saatiyle 12:24’te varil başına 63.41 dolar oldu. Kontrat ise Çarşamba günü 31 sentlik düşüşle 63.60 dolar ile kapanış yaptı.

Temmuz vadeli Brent petrolü ise, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Çarşamba günü %0.9 düşüş yaşadı ve böylelikle varil başına 72.18 dolara inerek kapanış yaptı. Ardından %0.4 geriledi ve 71.93 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz ayı vadeli WTI’a oranla 8.43 dolardan primli işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu