Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hızlı Bir ABD Anlaşması, İngiltere’nin Brexit Zararını Telafi Etmeyecek

Ekonomistler, ABD ile muhtemel bir ticaret anlaşmasının İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılığının etkisini hafifletmek için çok az şey yapacağını söyledi.
Hızlı Bir ABD Anlaşması, İngiltere’nin Brexit Zararını Telafi Etmeyecek
Yorum

İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi giderek yaklaşır ve anlaşma için umutlar giderek azalırken, ABD’yle yapılacak bir anlaşmanın ülkenin Brexit zararından kaçınmasına yardım etmeyeceği söylendi. İngiltere’nin AB’den 31 Ekim’de ayrılması beklenirken hem Washington hem de Londra Brexit’in ardından mümkün olan en kısa sürede anlaşma yapmak istediklerini dile getirmişlerdi.

Londra’ya yaptığı son ziyaretinde John Bolton, Başbakan Boris Johnson’un izlemesi durumunda ABD’nin anlaşmasız bir Brexit’i hevesle destekleyeceğini söylemiş, ayrıca Washington’un serbest ticaret anlaşmasında hızlı çalışmaya hazır olacağını da eklemişti.

Bununla birlikte ekonomistlere göre böyle bir anlaşma Atlantik’in her iki tarafında da engellerle karşılaşıyor.

ABD İngiltere Anlaşması Engel Aynı zamanda olası anlaşmanın, İngiltere’nin AB’yle olan mevcut ticari anlaşmalarının kaybını telafi etme ihtiyacına cevap vermede yetersiz kalacağı düşünülüyor. Avam Kamarası’nın geçen hafta yayınladığı bir raporda, AB’nin 2018 yılında İngiltere’nin toplam ihracatının yüzde 46’sını oluşturduğunu, İngiltere’nin en büyük 10 ihracat pazarından 7’sini ifade ettiğini ve ithalat kaynaklarının diğer 27 AB ülkesi olduğunu bildirmişti.

Öte yanda ABD, İngiltere ihracatının yüzde 19’u ve ithalatının yüzde 11’inden sorumluyken Almanya da ihracatın yüzde 9’unu ve ithalatın yüzde 12’sini oluşturuyordu.

Avrupa İngiltere İthalat İhracat Büyük Bölüm Oluşturuyor Berenberg ekonomisti Kallum Pickering, ABD’ye kıyasla AB’nin ticaretten kaynaklı GSYİH üzerindeki daha büyük etkisi düşünüldüğünde AB’den ayrılmanın ABD ile yapılacak bir ticaret anlaşmasıyla nasıl dengelenebileceğini görmenin zor olduğunu söyledi. Pickering, İngiltere’nin AB ile olan ticaret anlaşmasının yatırım, göçmenlik, mallar ve finans dahil çoğu hizmette serbest olduğunu ancak aynı yeterlikte anlaşmayı ABD ile yapamayacağını vurguladı.

Dolayısıyla İngiltere’nin fayda sağladığı önemli şeylerin, ABD ile yapılacak ticari bir anlaşmayla dengelenemeyeceğini öne sürdü.

Hızlı Bir ABD Anlaşması İngiltere’nin Brexit Zararı Telafi Etmeyecek İlaveten ABD ile bir ticaret anlaşmasının genel anlamda avantajlı olacağını kabul ederken, AB’den ayrıldıktan hemen sonra yapılan bir ABD anlaşmasının sadece sınırlı bir karşılık sağlayacağını dile getirdi. Başka analistler de benzer şekilde potansiyel bir anlaşmanın pratik yönleri konusunda şüphelerini ifade etti.

Saxo Bank’tan Steen Jakobsen sürecin karmaşıklığının bir örneği olarak AB-Kanada anlaşmasının yedi yıllık müzakereler sonucunda gerçekleştirilmesini gösterdi. Stratejist Altaf Kassam ise Trump ile Johnson’un aralarında bir çeşit uyum olduğunu ancak ABD-Çin müzakerelerinden işlerin İngiltere için kolaylıkla başarılamayacağının anlaşıldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu