Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Kasım’da 534 Bin Arttı

FED şahin açıklamalarını sürdürürken daha da önem kazanan ABD’nin ADP tarım dışı istihdam verisi yayımlandı.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Kasım’da 534 Bin Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin Kasım 2021 dönemine ilişkin Ulusal İstihdam Raporu açıklandı. Buna göre özel sektör istihdamı Kasım’da 534 bin arttı. Beklenti 525 bin artış yönündeydi.

Ekim’de 571 bin artışla 400 binlik beklentilerin oldukça üzerine çıkmıştı. Aynı zamanda Haziran ayından bu yana en hızlı istihdam yaratma hızını işaretlemişti.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 115 bin artarken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 142 bin artış kaydedildi.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Kasım
KAYNAK: ADP

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmelerde ise istihdam 277 bin arttı. Mal üreten sektörde istihdam 110 bin, hizmet üreten sektörde 424 bin arttı. Mal üreten sektörün alt kategorilerinde en yüksek artışı 52 bin istihdamla inşaat kaydetti.

İmalat 52 bin, doğal kaynaklar ve madencilik 7 bin arttı. Hizmet üreten sektörde en yüksek artış 136 binle eğlence ve konaklamada kaydedildi.

Sonrasında 110 binle uzmanlık ve ticaret geldi. Ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri 78 bin artarken eğitim ve sağlık 55 bin arttı. Diğer hizmetler 22 bin artış bildirirken finansal faaliyetler 13 bin bilgi de 10 bin arttı.

ADP’nin Baş Ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin açıklamasında işgücü piyasası toparlanmasının geçen ay zorlukların üstesinden gelmeye devam ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu