Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Ekim’de 571 Binle Beklentileri Aştı

ABD ekonomik gündeminin en önemli verilerinden ADP istihdam raporu açıklandı. Rakam beklentilerin fazlasıyla üzerinde gerçekleşti.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Ekim’de 571 Binle Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin Ekim 2021 dönemine ilişkin Ulusal İstihdam Raporu açıklandı. Buna göre özel sektör istihdamı 571 bin artı. Beklenti 400 bine işaret ediyordu.

Eylül’de özel sektör istihdamı 568 bin artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Rakam 523 bine aşağı yönlü revize edildi.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 115 bin artarken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 114 bin artış kaydedildi.
ABD Özel Sektör İstihdam Ekim
KAYNAK: IHS Markit

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmelerde ise istihdam 342 bin arttı.

Mal üreten sektörde istihdam 113 bin, hizmet üreten sektörde 458 bin arttı. Mal üreten sektörün alt kategorilerinde en yüksek artışı 54 bin istihdamla inşaat kaydetti.

İmalat 53 bin, doğal kaynaklar ve madencilik 6 bin arttı. Hizmet üreten sektörde en yüksek artış 185 binle eğlence ve konaklamada kaydedildi. Sonrasında 88 binle uzmanlık ve ticaret geldi.

Eğitim ve sağlık 56 bin, ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri 78 bin arttı. Diğer hizmetler 22 bin artış bildirirken finansal faaliyetler 15 binlik artış gördü. Bilgi de 14 bin arttı.

ADP’nin baş ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin açıklamasında; “işgücü piyasası geçen ay yenilenen bir ivme gösterdi ve bu yıl yaklaşık 5 milyon iş kazanımına işaret etti” dedi.

Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi de hizmet sektörü sağlayıcılarının artışa öncülük ettiğini belirterek mal sektörü kazanımlarının geniş tabanlıydı ve yılın en güçlü okumasını bildirdiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu