Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD 3Ç20’de Muhtemelen Rekor Ekonomik Büyüme Kaydetti

İkinci çeyrekte Covid-19 nedeniyle tarihi gerileme kaydeden ABD ekonomisinin, üçüncü çeyrekte tarihi büyüme kaydedeceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
ABD 3Ç20’de Muhtemelen Rekor Ekonomik Büyüme Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomisinin üçüncü çeyrekte nasıl performans gösterdiği merakla bekleniyor. Beklentiler, ikinci çeyrekte yüzde 31,4 küçülen ABD GSYİH’si için genel anlamda iyiye işaret ederken yapılan son bir Bloomberg anketi göz alıcı bir büyüme tahmin etti.

Covid-19 neredeyse Ağustos başından beri günde 50 binden fazla Amerikalıyı enfekte ederken yine de ekonomi bir şekilde geri döndü. Bloomberg‘in anket yaptığı ekonomistler, hükümetin 29 Ekim’de GSYİH‘nın üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 30 arttığını bildireceğini söyledi.

İlgili haberde, virüsün yeniden canlanmasının ekonominin durgunluğa geri dönmesine neden olacağına dair korkuların yok olduğu belirtildi. Buna göre ekonomistler mevcut çeyrek ve 2021’in tamamı için normalden biraz daha güçlü GSYİH büyümesi öngördü.

Bunun da Haziran’da %13’le zirve yapan işsizlik oranının, 2021’in sonunda yaklaşık yüzde 6’ya düşmesini sağlayacağı aktarıldı.
ABD İşsizlik Tahmin
Kaynak: Bloomberg

Kadınların işgücüne katılımı Nisan ayında düşerken bunun muhtemelen annelerin okullar kapandığında çocuklara bakmak için işi bırakmalarından kaynaklandığı ancak kısmen iyileşmenin olduğu kaydedildi.

Ekonomik toparlanmayı, kilitlemelerin sonlandırılması ile sunulan teşviklerin açıkladığı dile getirildi. Nitekim ikinci çeyrekte büyümeyi bastıran genel kapatmaları sonlandırmış ve hükümet benzeri görüşmemiş miktarda teşvik paketleri açıklamıştı.

İyileşmenin devam edeceğine dair beklentiler birkaç temel varsayıma dayanırken bunlardan bir tanesi eyaletlerin vakalar artmaya devam etse bile yaygın kilitlemeleri yeniden uygulama ihtimalinin düşük olması, diğeri de Kongre‘nin 3 Kasım seçimlerinden önce veya sonra yeni koronavirüs yardımını yürürlüğe koyma ihtimali olarak açıklandı.

Eylül çeyreğinde yüzde 29,2’lik GSYİH büyümesi tahmin eden ekonomistler, dördüncü çeyrek içinse yüzde 4 büyüme öngördü.
ABD GSYİH Tahmin
KAYNAK: Bloomberg

2021’in diğer çeyrekleri içi sırasıyla yüzde 3,7, yüzde 3,6, yüzde 3,2 ve yüzde 2,7’lik büyüme tahminleri geldi. Tüketim faktörüne de vurgu yapan Bloomberg, her ne kadar her gelir düzeyindeki tüketiciler ekonomik koşullardan rahatsızlık duysalar da harcamaların art arda dört ay arttığını hatırlattı.

İlkbaharda insanlar evlerine hapsedildiklerinde sıçrayan tasarruf oranı, artık dışarıda olduklarından düşüş gösterdi. En etkileyici olanı ise kısmen tarihteki en düşük mortgage oranlarıyla desteklenen konut gücü olarak ifade edildi.

Ulusal Ev Yapımcıları Birliği, 19 Ekim’de, aylık inşaatçı duyarlılığı endeksinin, endeksin 1985’te piyasaya sürülmesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını duyurdu. Ticari ve ticari olmayan iflas beyanları bir yıl öncesine göre gerilerken Federal Rezerv’in imalat faaliyeti endeksi toparlandı, ancak bir yıl öncesine göre %6 aşağıda kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu