Yatırım yapmaya başla!

3,2 Milyon ABD İşsizlik Başvurusu 7 Haftalık Toplamı 33 Milyona Çıkardı

2 Mayıs'ta biten haftada 3,2 milyon işsizlik maaşı başvurusu yapılırken virüsün etkili olduğu 7 haftalık toplam 33 milyonu aştı.
3,2 Milyon ABD İşsizlik Başvurusu 7 Haftalık Toplamı 33 Milyona Çıkardı

Koronavirüs bilançosuyla ilk sırada yer alan ABD’de durum giderek kötüleşiyor. Açıklanan son işsizlik verileri de beklentileri aşmasıyla artan endişelerin doğrululuğu konusunda fikir veriyor.

İlk çeyrekte yüzde 4,8 daralarak 2008 krizinden bu yana en büyük düşüşünü kaydeden ABD ekonomisinden karamsar veriler gelmeye devam ediyor.

1 milyon 263 binin üzerinde vaka ve 74 binin üzerinde ölüm sayısıyla koronavirüs listesinde ilk sırada yer alan ABD’nin son kötü verisi, 2 Mayıs’ta sona eren haftada işsizlik maaşı başvurularının 3 milyon 169 bine ulaşması oldu.

Nisan sonunda ABD’nin işsizlik başvurularının 6 haftada 30 milyona ulaştığı görülürken son verilerle birlikte yedi haftanın toplamı 33 milyon 483 bine çıktı.
2 Mayıs ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Geçen haftanın verisi 3,83 milyondan 3,84 milyona revize edilirken 2 Mayıs’ta sona eren haftada yapılan işsizlik başvurularında önceki haftaya kıyasla düşüş görüldü. Buna göre haftalık azalmanın 677 bin kişi olduğu anlaşıldı.

Başvurular; 28 Mart’ta sona eren haftada rekor 6.867 milyona ulaşmasından bu yana beşinci haftalık düşüşe işaret etti. 4 haftalık hareketli ortalama da bir önceki haftaya göre 861 bin 500 kişi azalarak 4 milyon 173 bin 500’e geriledi. Önceki haftanın ortalaması 1.750 artışla 5.033.250’den 5.035.000’e revize edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın haftalık raporu özel sektör istihdam verisinin Nisan’da 20,2 milyon düştüğünü gösteren verilerin üzerine geldi.
ABD Nisan Özel Sektör İstihdam
Kaynak: ADP Research Institute

ADP, toplam düşüşün tarihinin en kötü kaybı olduğunu belirtirken bir önceki rekor 2008 yılında başlayan finansal kriz ve ardından yaşanan Büyük Durgunluk dönemi sırasında Şubat-2009’da 834 bin 665 ile kaydedilmişti.

Naroff Economics’in baş ekonomisti Joel Naroff, Reuters’ın haberine göre yeni işsizlik başvurularının hızının yavaşladığını ancak hala birkaç ay önce hayal edilemeyecek seviyelerde kaldığını söyledi.

“Ekonomi yavaş yavaş yeniden açılmaya başlasa bile işsizlik sayısı keskin bir şekilde artmaya devam etmeli. Çünkü hem hükümetler hem de işletmeler deneseler de mevcut durumu koruyamadılar ve şimdi çalışanları işten çıkartıyorlar.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum