Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, 2020’de Yapılacak Yatırımlar için Ana Pazar Olacak

UBS Yönetim Kurulu Başkanı Axel Weber, ABD'nin 2020'de yapılacak yatırımlar için ana pazar olacağını ifade etti.
ABD, 2020’de Yapılacak Yatırımlar için Ana Pazar Olacak
Yorum

İsviçre’nin en büyük bankasının başkanına göre; dünyanın en büyük ekonomisi gelecek yıl yatırım için ana pazar olacak. Başkan Donald Trump, Çin’in bir ticaret anlaşmasını kabul etmemesi durumunda tarifeleri esasen artırma tehdidinde bulunduktan sonra piyasa katılımcılarının küresel ticaret gelişmelerini yakından takip etmesiyle ilgili yorumları geldi.

ABD ve Çin, 2018’den bu yana birbirlerinin mallarına milyarlarca dolar değerinde gümrük vergisi uyguladılar. Bu tarifeler ise finansal piyasalara zarar verirken, ticari ve tüketici hissiyatlarını artırdı.

UBS Başkanı Axel Weber Londra’da yapılan UBS Avrupa Konferansı’nın özel bir röportajında, ABD’nin genel olarak büyüme görünümüne bakıldığında Avrupa’dan daha olumlu göründüğünü söyledi.

Weber, “Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlıkları, Çin’in görünümü üzerinde olumsuz bir şekilde ABD’dekinden çok daha büyük bir etkiye sahip. ABD’yi de etkiliyor, ancak daha az belirgin bir şekilde. Dolayısıyla büyüme ve yatırım alanlarına bakarsanız ABD en önemli pazardır,” ifadelerini kullandı.

Müşteriler Doların Ne Olacağını Soruyor

Müşteriler Doların Ne Olacağını Soruyorİki ekonomik dev arasındaki birinci aşama adı verilen ticaret anlaşmasının beklentileri, son haftalarda hisse senetlerini ve daha riskli varlıkları destekleyerek yükselmelerini sağladı. Ancak birinci aşamada ilerleme kaydedilmemesi, bir ticaret anlaşmasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki endişeleri yoğunlaştırdı.

Salı günü New York Ekonomi Kulübü’nde konuşan Trump, her iki tarafın da birinci aşama bir ticaret anlaşmasına ulaşmaya yakın olduğunu söyledi. Ancak nerede ve ne zaman imzalanabileceği konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi.

ABD Başkanı, Çin’i ticaret konusunda hile yapmakla suçlamasını da yineledi. Ancak bu durumun, dünyanın en büyük ekonomisinin eski liderlerinin suçu olduğunu da ifade etti.

Birçok müşterinin sorduğu sorunun “Dolar ne olacak?” şeklinde olduğunu söyleyen Weber, Fed’in oranları düşürmesiyle birlikte doların ters yönde hareket edip etmeyeceğinin de merak edildiğini dile getirdi.

Weber, “Kısa vadede, biraz ufak bir değişiklik olabilir. Ancak uzun vadede ben doların çok pozitif olduğunu düşünüyorum. Dolar, dünyadaki en büyük para birimi ve çok güçlü olmaya devam edecek,” dedi.

Dolar endeksi, bugün kademeli bir yükseliş kaydederken, altı ana para sepetine karşı 98,366 seviyesinden işlem gördü. Fed, 2019’da orta nokta ayarlaması olarak nitelendirerek, faiz oranlarını üç kez düşürdü.

Fed fon işlemlerinde alım satım işlemlerini yansıtan CME FedWatch aracı, önümüzdeki ay başka bir oran indirimi için piyasa beklentisinin yüzde 4’ten az olduğunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu