Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB ile Theresa May Görüşmeleri ve İngiltere Varlıklarındaki Reaksiyon

AB ve Theresa May görüşmeleri, gelişmeler ışığında sınır durumuna dair açıklamalar ve İngiltere varlıkları ile GBP/USD incelemesi;
AB ile Theresa May Görüşmeleri ve İngiltere Varlıklarındaki Reaksiyon
Yorum

Avrupa Birliği liderleri, Brexit’teki çıkmazı kırmaya çalışmak için İngiliz Başbakanı Theresa May ile müzakereleri sürdürmeye karar verirken, İngiltere’nin yasal olarak bağlayıcı para çekme anlaşmasını yeniden açma isteğini reddetti. Bayan May, Perşembe günü Brüksel’e geldi. Görüşmede İngiltere’nin 29 Mart’a kadar AB’yle bir anlaşma yapmadan bloktan çıkışı engellediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştükten sonra yapılan ortak açıklamada, iki tarafta görüşmelerin devam edeceğini ve iki liderin Şubat ayının sonundan önce tekrar görüşeceği kararlaştırıldı. Bununla birlikte Bay Juncker İngiltere’nin, İngiltere Parlamentosu’nda anlaşmaya varması için attığı bir adım olan, geçen Kasım’ın yasal olarak bağlayıcı para çekme anlaşmasını yeniden açma isteğini bir kez daha reddetti.

Anlaşmasız Brexit Gelişmesinin Kaynağı

Anlaşmasız Brexit'i Düşündüren Nedenlerİngiltere ile AB arasındaki gerginlikler son günlerde anlaşmasız bir Brexit olasılığının artmasıyla alevlendi. Çarşamba günü bazı İngiliz milletvekilleri, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit için kampanya yapan ancak İngiltere’nin bloktan ayrılması için açık bir yol bulmamış olan Brexit yanlısı siyasetçilere söylemlerinden sonraki gündeme tepki göstermişti.

Avrupa Komisyonu’nun Avrupa bölgesi için büyüme tahminlerini düşürmesi ve İngiltere Merkez Bankası’nın İngiltere için de aynı şeyi yaptığını belirtmesi, her iki tarafın da maruz kalacağı kaotik bir Brexit’e riskinin altı çizildi. Perşembe günü Bay Juncker ile buluşma, Theresa May için yapılan 48 saatlik önemli Brexit görüşmelerinin başlangıcı oldu. May’in daha sonra Bay Tusk ve diğer AB yetkilileri ile görüşecek ve ardından Cuma günü İrlandalı meslektaşı Leo Varadkar’la görüşmek için Dublin’e seyahat edeceği ifade edildi.

Bayan May, İrlanda adasında herhangi bir fiziksel sınırın geri dönmeyeceğini garanti eden bir mekanizma olan geri dönüşün geçici olmasını sağlamak için geri çekilme anlaşmasında değişiklikler istediğini söyledi. Çarşamba günü, Brüksel gezisi sırasında Bay Varadkar ve AB yetkilileri, komisyon düzenlemesinde önemli bir değişiklik olamayacağı konusunda fikirler öne sürmüştü.

Olası Seçenek ve Sınır Gündemi

Seçenekler ve İrlanda SınırıJuncker, Perşembe günü yaptığı açıklamada AB ile İngiltere ilişkisinin izlenmesi gerektiğini ve Kasım ayında iki taraf yetkilileri tarafından imzalandığı gibi yasal bağlayıcılığı olmayan bir belge imzalanmasına hazır olunduğuna değindi. Ortak açıklamada, Bay Juncker’ın “Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki gelecekteki ilişki söz konusu olduğunda içerik ve hız konusunda daha hırslı.” olduğu dikkat çekti.

Muhafazakar Partiden milletvekilleri tarafından bastırılan seçeneklerden biri geri dönüş için son kullanma tarihi koymaktı, ancak buna karşılık olarak AB yetkilileri böyle bir hareketin zorlu sınırın geri dönmeyeceği garantisini zayıflatacağını belirtmişti. Bununla birlikte bazı Avrupalı ​​yetkililer, geri çekilmeyi sona erdirmek için hedef tarihe açık olabileceklerini vurguladı.

AB yetkilileri tarafından gelen açıklamaya göre özel olarak geri çekilme anlaşmasındaki bir değişikliğin göz ardı edilemeyeceğini söylendi. Bunun ciddi bir şekilde tartışılabileceğini  bir kez Bayan May’ın Parlamento’ya Brexit anlaşması almak için gerçek bir yolun olduğunu gösterebileceğini söyledi. Bunun için, Bayan May’ın muhtemelen Avrupa yakasından gerçek tavizler göstermesi gerekebilir.

Muhalifler Tarafındaki Teklif ve May Tarafındaki Belirsizlik

Muhalif Taraf Teklifi ve May BelirsizliğiBugün, İngiltere’nin ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi, Bayan’ın İngiltere’yi AB’yle gümrük birliğinde tutması ve işçilerin haklarını baltalamamaya çalışmasının bir anlaşmaya varacağını duyurdu. Bayan May’ın partinin bu açıklamasına yönelik tavrı kendi Muhafazakar Partisinin bir bölümünü yabancılaştırmayı tehlikeye sokması nedeniyle bu teklifi kabul edip etmeyeceği belirsiz.

Gelecek hafta Perşembe günü, milletvekilleri işlemlerde tekrar söz sahibi olacak. Alternatifler önermek üzere Bayan May’ın anlaşmasında değişiklik önerisinde bulunabilecekler. Yasal olarak bağlayıcı olmamakla birlikte, değişiklikler hükümet tarafından Parlamento’nun neye göre oy kullanabileceği konusunda bir rehber olarak kullanılabilir niteliği taşımakta.

Hükümetin umudu Brexit’in son tarihi yaklaşırken, siyasi koridorun her iki tarafındaki milletvekillerinin itirazlarını yutup Bayan May’ın anlaşmasını geri alması. Ancak, Brexit müzakerelerinin uzatılması ihtimali giderek artıyor. Yakında bir anlaşmaya varılsa bile, Brexit anlaşmasını İngiliz hukukuna dönüştürmek için hala bir yasa dalgasının onaylanması gerekmekte.

İngiltere Varlıklarında Düşen FTSE 100 ve Primli GBP/USD

Ülke Varlıklarındaki Düşüşe Ters Orantılı GBP/USDBirleşik Krallık 10 yıllık tahvil verimleri bugün %3.05 değer kaybederek %1.178 seviyesinde gözlenmekte. 100 günlük ortalamanın %1.247 seviyesinde gözlenmesi ve güncel seviyenin aşağı yönde ciddi bir daralma göstermesi görece riski az varlıkların cazibesini azaltıyor. Vadeli FTSE 100 endeksine bakıldığında %0.59 gevşeme ile 7.066’dan işlemler gerçekleşiyor.

Avrupa tarafı borsa endekslerindeki negatif görünüme paralel İngiltere FTSE 100 endeksi %0.60 değer kaybı ile 7.130 puana çekildi. Endeks için önemli bir eşik olarak gündemde olan 7k seviyesinin üzerinde kalınması yatırımcı açısından değeri yüksek bir duruş olabileceği gibi 7.079 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalamanın aşağı yönde kırılması 7k seviyesinin test edilmesine yol açabilir. 

GBP/USD paritesi geri çekilmesinin ardından %0.34’lük bir prim ile 1,2976 seviyesinde gözleniyor. Paritede 1,2955 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki seyir, 1,3000 olası direncinin test edilmesini işaret edebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu