Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, Boris Johnson’ın Kesin Zaferinin Ardından Brexit için Israr Etti

Avrupalı liderler, Boris Johnson’ın kesin zaferinin ardından Brexit’e devam etmenin tam zamanı olduğunu söyledi.
AB, Boris Johnson’ın Kesin Zaferinin Ardından Brexit için Israr Etti
Yorum

Avrupalı liderler, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ülkenin genel seçimlerinde önemli bir galibiyet elde etmesinin ardından Brexit’e devam etmenin tam zamanı olduğunu söyledi.

Johnson’ın zaferi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması konusunda netlik olarak yorumlanırken Avrupalı liderlerden gelen mesajlar dikkat çekti. Sonuçta Brexit süreci, 2017’de AB’de müzakereleri başladığından bu yana sık sık sekteye uğradı. Johnson, İngiltere’nin gelecek ay AB’den ayrılacağı yönündeki sözü üzerine kampanyasını yürüttü.

Brüksel’de CNBC’ye konuşan Avrupalı liderler de Boris Johnson’ı kutlayarak, İngiltere’nin AB’den nasıl ayrılacağını gösteren çekilme anlaşmasının hızlıca onaylanmasını istediler.

AB, Boris Johnson’ın Kesin ZaferiAvrupa zirvelerine başkanlık eden Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel bugünkü açıklamasında; “Boris Johnson’ı zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Çekilme anlaşmasında en kısa sürede bir oylama bekliyoruz” dedi ve şöyle devam etti: “Biz hazırız, önceliklerimizin ne olduğuna karar verdik. İngiltere ile bu yakın işbirliğini sürdürmek önemli olacak.”

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel de Perşembe günkü açıklamasında, gelecekteki tüm ilişkilere daha çabuk katılmak için İngiltere’de yeni meclis çoğunluğu istediğini belirtti.

İngiltere, AB’den 31 Ocak’ta ayrılmaya ayarlanmışken bu sürenin ardından iki tarafın ilişkilerinin değişeceği biliniyor.

AB, Boris Johnson’ın Kesin Zaferi Brexit Israrıİki ülkenin 31 Ocak sonrasında gelecekteki ilişkilerini detaylandırmaya başlayacakları ve müzakerelerin 2020’den fazla sürmemesinin amaçlandığı da bildirildi. Bu geçiş döneminde, İngiltere diğer ülkelerle ticari anlaşmalar imzalayabilecek ancak Avrupa hukuku hala geçerli olacak. İngiltere aynı zamanda bu süre zarfında Avrupa toplantılarında oy hakkını kaybedecek.

Johnson, bu geçiş döneminde AB ile bir ticaret anlaşmasına ulaşma amacının olduğunu söylese de konuşmaların karmaşıklığı nedeniyle bunun mümkün olup olmayacağına dair belirsizlik var. The Independent’ın haberine göre AB’nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier ise AB ile İngiltere’nin 2020 sonuna kadar bir ticaret anlaşması yapmasının muhtemel olmadığını söylemişti. Ancak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Perşembe günü; “siyasi iradeniz varsa, 11 ay içinde pek çok şey yapabilirsiniz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu