Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4Ç20’de İyileşen Filipinler Ekonomisi 2020’de Tahmini %9 Daralacak

Filipinler ekonomisinin dördüncü çeyrekte üçüncü çeyreğe göre muhtemelen iyileşeceği ancak 2020 için GSYİH büyümesinin eksi 9 civarında gerçekleşeceği tahmin edildi.
4Ç20’de İyileşen Filipinler Ekonomisi 2020’de Tahmini %9 Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül çeyreğinde yeniden daralan Filipinler ekonomisindeki küçülmenin 2020’nin dördüncü çeyreğinde muhtemelen iyileştiği söylendi. The Manila Times tarafından yapılan ankete göre tüm yıl gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) düşüşünün, pandeminin ve tayfunların neden olduğu hasarların birleşik etkileri nedeniyle yüzde 9’dan fazla olması bekleniyor.

Dönem öngörüleri yüzde -9,2 ortalaması ile ile yüzde -6,3 ile -11,2 arasında değişirken bunun 2020’nin üçüncü çeyreğindeki yüzde 11,5’lik düşüşten daha yavaş olacağı tahmin edildi. Ancak 2019’un aynı çeyreğindeki yüzde 6,7’lik büyümenin tersineydi.

Analistler, 2020 yılının tamamında GSYİH daralmasının 2019’daki yüzde 6,0’lık genişlemeden yüzde 10,3’e çıkacağını söyledi.

Ihs Markit Ekonomisti Filipinler 2020 Tahmin28 Ocak’ta Filipinler İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan resmi dördüncü çeyrek ve tüm 2020 yılı Filipinler ekonomik büyüme verileri hemen öncesinde gelen tahminler dikkat çekti.

Philstocks Financial Inc. kıdemli araştırma analisti Japhet Louis Tantiangco, GSYİH’nin dördüncü çeyrekte yüzde 11 ila 11,4 oranında küçüleceğini tahmin ederek, bunun bugüne kadarki düşüşü yüzde 10,3 ila 10,4 aralığına getireceğini öngördü. ING ekonomisti Nicholas Mapa, hane halkı tüketiminde ve sermaye oluşumunda beklenen düşüşe bağlı olarak 4Ç20’de yüzde 10,4 ve 2020 yılının tamamında yüzde 9,5’lik küçülme tahmin etti.

Temel hanehalkı tüketiminin büyük olasılıkla bir başka çeyreklik daralma kaydedeceğini söyleyen Mapa, ciddi belirsizlikle hanehalklarının harcamayı çekmesi ve basit ihtiyaçlara odaklanmasının anlaşılabileceğini aktardı.
Filipinler Ekonomi 3Ç20
Kaynak: PSA

Sermaye oluşumunun 2020’nin ikinci yarısında sermaye malı ithalatındaki keskin geri çekilme ile gösterildiği gibi muhtemelen çift haneli daralacağını söyledi. Mapa, ülkeyi vuran tayfunların yanı sıra Afrika domuz ateşinin da tarımsal üretimi etkilediğini, inşaat faaliyetlerinin ve üretimin de düştüğünü ekledi.

Bu arada Regina Capital Genel Direktörü Luis Limlingan, GSYİH’nın dördüncü çeyrekte yüzde 9,8 ve 2020’de yüzde 9,7 küçüleceğini tahmin etti. Limlingan düşüşü pandeminin neden olduğu sınırlı ekonomik hareketliliğe ve tayfunların yol açtığı zararlara bağladı.

Security Bank Corp.’tan bir analist, ekonomik daralmanın dördüncü çeyrekte yüzde 9,5’e ulaşacağını ve yılın tamamında yüzde 9,9 düşeceğini öne sürdü.

SBC baş ekonomisti Robert Dan Roces, ekonomik aktivitenin 2020’nin son çeyreğinde mütevazı bir hızda toparlanmaya devam ettiğini, İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) üçüncü çeyrekteki 48,6 ortalamasına kıyasla çeyrek boyunca ortalama 49,2 olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu