Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2021 Yılı 2. Çeyrek İhracat Beklenti Endeksi 132 Değerine Yükseldi

TÜİK verilerinden hesaplanan rakamlara göre yılın ikinci çeyreğinde ihracat beklenti endeksinde artış oldu.
2021 Yılı 2. Çeyrek İhracat Beklenti Endeksi 132 Değerine Yükseldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, 2021 yılının ikinci çeyreğine ait dış ticaret beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre birinci çeyrekte 114,9 değerinde gelen ihracat beklenti endeksi, ikinci çeyrekte 17,1 puan artarak 132,0 oldu.

Söz konusu rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan dış ticaret istatistiklerine göre hesaplanırken, en fazla ithalat ve ihracat yapan ilk 500’er firma baz alındı.

1-18 Mart 2021 tarihleri arasında ithalat beklenti endeksi, bir önceki çeyreğe göre 1,2 puan azalarak, 111,6’ya geriledi.
Yıllara Göre Dış Ticaret Beklenti Endeksleri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

İhracat beklentisindeki artış; gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat siparişi ve kayıtlı ihracat sipariş düzeyi endekslerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Son 3 aya ilişkin ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmelerde ise düşüş oldu.

İthalat endeksini aşağı çeken ana kalemler son 3 aya ilişkin ithalat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler olurken, gelecek 3 aya dair ithalat birim fiyat beklentisi ve sipariş beklentileri artış yönünde etkiledi.

Dış ticaret beklenti anketi hazırlanırken 754 firmaya soru yollandı. Bunların %78,8’ine denk gelen 594 tanesi soruları yanıtladı. Söz konusu firmalar 2020 Eylül ayı itibarıyla yıllıklandırılmış rakamlara göre toplam ihracatın %43,4’ünü, toplam ithalatın %52’sini temsil etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum