Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019’da En Çok İthal Edilen Ürünlerin Başında Buğday Yer Aldı

Geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında en fazla ithal edilen ürün 1,7 milyar dolarla buğday olurken, onu soya fasulyesi ve dane mısır izledi.
2019’da En Çok İthal Edilen Ürünlerin Başında Buğday Yer Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Dijital Veri Paneli raporunu açıkladı. Üretici ve tüketici fiyat endeksi gibi rakamların yer aldığı raporda, 2019 yılında gerçekleşen ithalat ve ihracat miktarları da paylaşıldı. Buna geçen yıl gıda ve tarım sektörü ihracatında artış oldu.

2019 yılının ilk 11 ayında gıda ve tarım ürünleri ihracatı yıllık bazda %1,04 oranında artış gösterdi.

Gıda ve Tarım İhracatıSöz konusu artışla birlikte yapılan ihracat miktarı 16,21 milyar dolar olarak açıklandı. Yılın Ocak-Kasım arası döneminde ithalat %4,06’lık azalma ilse 11,51 milyar dolara geriledi.

Bu dönemde dış ticaret dengesi 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %16,16’lık artış göstererek 4,7 milyar dolara yükseldi. Gıda ve tarım sektöründe Kasım ayında ihracat yıllık bazda %1,4 artışla 1,84 milyar dolara, ithalat ise %18,49 artışla 1,11 milyar dolara ulaştı.

Geçen yılın ilk 11 ayında ihracatı en çok artan sektörlerin başında; sert kabuklu meyveler, şeker ve şekerli mamuller, balıkçılık ve su ürünleri, kakao ve çikolata sektörü ile süt ve süt ürünleri sektörü yer aldı. Söz konusu dönemde şeker ve şekerli ürünlerin ihracatı 1,65 milyar dolar, yaş meyvenin 1,44, sert kabukluların ihracatı ise 1,33 milyar dolar olarak kaydedildi.

Geçen yıl Ocak-Kasım arasında en çok ihracat edilen ürünler; fındık içi, buğday unu ve makarna oldu.

Fındık İçi İhracatıSöz konusu dönemde 1,1 milyar dolar fındık içi, 1 milyar dolar buğday unu ve 600 milyon dolarlık makarna ihracı yapıldı. Öte yandan en çok ithal edilen ürünlerin başında 1,7 milyar dolarla buğday yer aldı.

Onun hemen ardında ise 900 milyon dolarla soya fasulyesi ve 600 milyon dolarla dane mısır bulundu. 2019’un Kasım ayında en çok ihraç edilen ürünlerim başında 170 milyon dolarla fındık içi, 100 milyon dolarla mandalina ve 90 milyon dolarla buğday unu yer aldı.

Yapılan açıklamada geçen yılın 11 ayında en fazla tarım ve gıda ürünü ihracı yapılan ülkeler Irak, Almanya ve İtalya olarak sıralandı.

İhracat Yapılan ÜlkelerBu dönemde Irak’a 2,2 milyar dolar, Almanya’ya 1,3 milyar dolar, İtalya’ya ise 900 milyon dolar tutarında gıda ve tarım ürünü satıldı. İthalat tarafına baktığımızda 2,2 milyar dolarla Rusya’nın zirvede yer aldığını görmekteyiz. Rusya’yı ise 1,3 milyar dolarla Ukrayna ve 900 milyon dolarla Brezilya takip etti.

Almanya Kasım ayında en fazla ihracat yapılan, Rusya ise en fazla ithalat yapılan ülke olarak öne çıktı. Geçtiğimiz yıl fiyatı en çok artan ürünün %149 ile sarımsak olduğu bildirilen raporda, onu %49’la yer fıstığı ve %43’le de limonun izlediği aktarıldı. Fiyatı en çok düşenler ise %50 ile kuru soğan, %40’la erik ve %32,59’la patates oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu