Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2 Yılda Eskiye Dönmesi Beklenen Küresel Ekonomi Vaka Artışıyla Tehdit Altında

Küresel GSYİH'nın iki yıl içinde salgın öncesi seviyelere ulaşacağını tahmin eden ankete göre bu yıl COVID-19 enfeksiyonlarında yeniden yükseliş riski yüksek.
2 Yılda Eskiye Dönmesi Beklenen Küresel Ekonomi Vaka Artışıyla Tehdit Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü’nede IMF küresel ekonominin bu yıl %5,5 büyümesini beklediğini söylemişti. Birleşmiş Milletler ise raporunda küresel ekonomik iyileşmenin 2021’de istikrarsız kaldığını ve yüzde 4,7’lik toparlanmanın 2020’deki kayıpları zar zor telafi edeceğini bildirmişti.

Küresel GSYİH’nın iki yıl içinde salgın öncesi seviyelere ulaşacağını tahmin eden Reuters anketindeki ekonomistlerin büyük çoğunluğuna göre ise bu yıl dünya ekonomisini raydan çıkaran COVID-19 enfeksiyonlarında yeniden canlanma riski yüksek.

Ekonomistler; Mart’taki düşük seviyelerden 33 trilyon dolar değer katan hisselere, teşviklere, aşı uygulamalarına, sıfıra yakın faiz oranlarına rağmen Covid-19 yükselişini tehdit gösterdi.
Reuters Anketi Ocak 2021 Küresel Ekonomi
Kaynak: Reuters

Reuters’ın Asya, Avrupa ve Amerika’daki yaklaşık 500 ekonomistle yaptığı anketler, önceki anketlere kıyasla büyüme görünümlerinde mütevazı düşüşler olduğunu veya hiç değişiklik olmadığını ve çoğu ülkede daha kötü enflasyon görüşlerini ortaya koydu.

Ekonomistler, COVID-19’un yeniden yükselişini fiyatlandırdı ki fazladan bir soruya cevap veren analistlerin yaklaşık üçte ikisi veya 155’in 95’i başka bir enfeksiyon dalgasının küresel ekonomiyi rayından çıkarma riskinin çok yüksek olduğunu söyledi.

BofA’da küresel ekonomist Aditya Bhave; “Önümüzdeki ayların küresel ekonomi ve halk sağlığı açısından önemini büyütmek zor. Dünyada aşı kullanıma sunmaya başladıkça, potansiyel olarak daha bulaşıcı olan koronavirüs dizilerinin etkisinden kurtulmak için zamana karşı yarışıyoruz” dedi.

Bhave, küresel ekonomi için en büyük olumsuz riski, aşıların yeni mutasyonlara karşı etkisiz kalması olarak nitelendirdi.
IMF Ocak 2021 Görünüm Rapor
Kaynak: IMF

Aşıya dirençli, baskın bir türün ortaya çıkmasının, küresel ekonomi için kayıp bir çeyrekle sonuçlanabileceğini ekledi. 7-26 Ocak anketinde bu yıl küresel büyümenin, 2020’de yüzde 3,9 daraldıktan sonra %5,3 olması bekleniyordu.

Rakamlar üç ay öncesine kıyasla değişmedi ki tahmin aralıkları hem daha yüksek üstler hem de daha yüksek diplerde değişkenlik gösterdi. Katkıda bulunanların yaklaşık %60’ı 2021 görünümünü düşürdü.

2022 için fikir birliği ise daha önce beklenen %3,5’in üzerinde %4’lük genişleme gösterdi. Bu tahminler, destekleyici para politikaları beklentilerine dayandı.

HSBC’nin küresel baş ekonomisti Janet Henry, “Kasım ve Aralık’taki büyük aşı atılımları belirsizliği azalttı ve önümüzdeki 12 ay içinde bir noktada hayatın tekrar normal hale gelebileceği umutlarını artırdı” dedi. Ancak endişe veren yüksek enfeksiyonlar ve yeni kilitlemelerle kısa vadede işlerin çok daha az umut verici olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu