Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Mayıs’ta Yıllık 38,33 Arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 38,33 arttı.
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Mayıs’ta Yıllık 38,33 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021’in beşinci ayı için yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerini açıkladı. Rapora göre yıllık yüzde 38,33, aylık yüzde 3,92 arttı.

Nisan’da yıllık yüzde 35,17 artış olurken aylık yüzde 4,34 artış olmuştu.

Mayıs’ta bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,34 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 22,24 artış oldu.

Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimlerine bakıldığında imalat yüzde 41,27 artışla başı çekti.
Yİ-ÜFE Yıllık Değişim Mayıs
Kaynak: TÜİK

Sonrasında yüzde 32,88 ile madencilik ve taşocakçılığı, yüzde 29,72 ile su temini ve yüzde 6,64 ile elektrik, gaz ve buhar geldi.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerinde en yüksek artış yüzde 5,20 ile ara malında gerçekleşti. Sonrasında yüzde 5,17 ile enerji, yüzde 2,40 ile dayanıklı tüketim malı ve yüzde 1,65 ile dayanıksız tüketim malı geldi.

Sanayinin dört sektörünün aylık değişimlerine bakıldığında en yüksek artış yüzde 4,55 ile elektrik, gaz ve buharda kaydedildi. Ardından yüzde 3,94 ile imalat, yüzde 2,76 ile madencilik ve taşocakçılığı, yüzde 0,47 ile su temini geldi.

Ana sanayi gruplarının aylık değişimlerinde en yüksek artış yüzde 5,20 ile ara malında bildirildi. Ara malının ardından sırasıyla enerji, sermaye malı, dayanıklı tüketim malı, dayanıksız tüketim malı geldi.

Yıllık Yİ-ÜFE’ye göre 20 alt sektör daha düşük, 9 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık en düşük artış yüzde 6,64 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında oldu.

Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz yüzde 217,86 en yüksek artışı kaydetti. Aylık tek azalma yüzde 0,22 ile temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları alt sektöründe gerçekleşti. Ana metaller yüzde 8,97 endeksin en fazla arttığı alt sektör oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum