Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yurt Dışı Yerleşikler 5 Mart Haftasında 10,1 Milyon $ Hisse Senedi Sattı

Haftalık yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcının Türk hisse senedi piyasalarından çıkışı azaldı.
Yurt Dışı Yerleşikler 5 Mart Haftasında 10,1 Milyon $ Hisse Senedi Sattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. Buna göre yurt dışında yerleşik yatırımcılar 5 Mart ile biten haftada 10,1 milyon dolarlık hisse senedi sattı. Böylelikle yabancı yatırımcı art arda yedi haftadır borsadan çıkış yapmış oldu.

28,5 milyar dolar olan hisse senedi stoku, mart ayının ilk haftasında 28,9 milyar dolar kaydedildi.
5 Mart Menkul Kıymet Verileri
Kaynak: TCMB

26 Şubat haftasında 117 milyon 600 bin dolarlık hisse senedi çıkış olmuştu. 2021 başından bu yana gerçekleşen gelişmelere baktığımızda, sadece ilk iki hafta hisse senedi alımı olduğunu görmekteyiz. Hisse senedi stoku sene başında 30,5 milyar dolar düzeyindeydi.

Geçen hafta devlet içi borçlanma senetlerinde (DİBS) 49,8 milyon dolarlık alım gerçekleşti. 10,2 milyar dolar olan DİBS stoku 9,8 milyar dolara revize edildi. Geçen hafta şirket içi borçlanma senetlerinde de (ŞBS) satış oldu.

267 milyon 600 bin dolar olan ŞBS stoku 4,2 milyon dolar satışla 263 milyon 500 bin dolara geriledi. Bir önceki hafta 21,6 milyon dolarlık satış gerçekleşmişti. Borsa İstanbul bu hafta tepki alımlarının artmasıyla kayda değer oranda artış gösterdi. Pazartesi gününe 1539 puandan başlayan BIST endeksi, bugün 1580’e çıkarak, 1582 rekoruna yaklaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu