Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yurt Dışı Üretici Enflasyonu Ocak’ta Rekor Tazeledi

Aralık ayında rekor kıran yurt dışı üretici enflasyonu için beklenen Ocak sonuçları yayımlandı. Açıklanan rakamlar ve detaylar aşağıda;
Yurt Dışı Üretici Enflasyonu Ocak’ta Rekor Tazeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022’nin ilk yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) raporunu yayımladı. Rapora göre YD-ÜFE Ocak’ta bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 94,44 arttı.

YD-ÜFE Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 3,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,25 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 46,71 artış gösterdi.

Yurt Dışı Enflasyonu Tarihi Yüksek Seviyede

Yurt Dışı ÜFE OCAK 2022
Kaynak: TÜİK

Yüzde 94,44’lük artış YD-ÜFE için tüm zamanların yeni yüksek seviyesi oldu. Sanayinin iki ana sektöründen imalat yıllık bazda yüzde 96,40 artarken madencilik ve taşocakçılığında yüzde 98,47 arttı.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri en yüksek artış yüzde 189,34’le enerjide kaydedildi. Ara malında yüzde 114,86, dayanıklı tüketim malında yüzde 84,11, dayanıksız tüketim malında yüzde 76,98 ve sermaye malında yüzde 78,57 artış oldu.

Sanayinin iki sektöründen madencilik ve taşocakçılığı aylık yüzde 4,82, imalat yüzde 3,23 arttı.

Ana sanayi gruplarının aylık değişimlerinde en yüksek artış yine enerjide gerçekleşirken oran yüzde 11,73 oldu. Ara malında yüzde 4,47, dayanıklı tüketim malında yüzde 2,27, dayanıksız tüketim malında yüzde 3,00 ve sermaye malında yüzde 1,17 artış oldu.

Yıllık YD-ÜFE’ye göre 17 alt sektör daha düşük, 8 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Aylık YD-ÜFE’ye göre 14 alt sektör daha düşük, 11 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi.

Yurt Dışı ÜFE Aralık’ta Artışı Sürdürürken Yıllık Bazda Rekor Kırdı

Geçen ay açıklanan rapor, yurt dışı üretici fiyat endeksinin Aralık’ta artarak bir önceki yıla göre yüzde 87,64’e ulaştığını göstermişti. Bu tarihi rekor olmuştu.

Endeks bir önceki aya göre yüzde 25,92, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 41,01’lik artış yaptı. Ana sektörlerden yıllık bazda en fazla artış ise yüzde 176,93 ile enerji grubunda gerçekleşmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu