Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

%9,7 Daralması Beklenen Yunanistan, Turizm Dışı Sektörlere Odaklanmalı

Yunanistan için sert daralma uyarıları yapılırken uzmanlar ülkenin turizm dışındaki sektörleri geliştirmesi gerektiğini söyledi.
%9,7 Daralması Beklenen Yunanistan, Turizm Dışı Sektörlere Odaklanmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunanistan ekonomisi yaklaşık 10 yıl süren durgunluğun ardından toparlanmaya başlarken koronavirüs pandemisi ülkenin görünümünü yeniden karanlığa sürükledi. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden turizmin sekteye uğraması, Yunan GSYİH’si için büyük bir olumsuzluk yarattı.

Kaldı ki Avrupa Komisyonu da birkaç gün önce yayınladığı ekonomik görünüm raporunda koronavirüsün AB’de en çok Yunanistan’ı vurduğunu ortaya serdi. Kurum, 2020 GSYİH tahminleri arasındaki en sert daralma öngörüsünü yüzde 9,7 ile Yunanistan için yaptı.

AB’deki en sert daralma tahminleri açısından Yunanistan’ı yüzde 9,5 ile İtalya, yüzde 9,4 ile İspanya ve yüzde 9,1 ile Hırvatistan takip etti.
Avrupa Komisyonu 2020 Tahminleri Yüzde 9 Üzeri Daralma
Kaynak: European Commission

Diğer taraftan Avrupa Komisyonu’nun yüzde 9,7’lik tahmini, IMF’nin Nisan ayındaki son görünümünde öne sürdüğü yüzde 10,1 daralmaya kıyasla nispeten daha iyi geldi.

Diğer taraftan komisyon, Yunanistan için verdiği diğer tahminlerde enflasyonun yüzde 0,6 gerileyeceğini, işsizliğin yüzde 19,9’a yükseleceğini, kamu bütçesi dengesinin GSYİH’ye oranla yüzde 6,4 azalacağını, gayri safi hükümet borçlarının yüzde 196,4’e çıkacağını bildirdi. Bu noktada işsizlik tahmini konusunda da Yunanistan’ın AB ülkeleri arasında en kötü yükselişi kaydedeceği görüldü.

Yunanistan’ın ardından en yüksek işsizlik oranı tahmini ise yüzde 18,9 ile virüsün bir diğer darbe merkezi olan İspanya için yapıldı.
Yunansitan Koronavirüs Günlük Vaka
Kaynak: John Hopkins Üniversitesi

Tahminde, kilitlenmenin ana etkilerinin bu yılın ikinci çeyreğinde yoğunlaşması beklenirken Yunanistan’ın turizm sektörünün üçüncü çeyrekte de pandeminin etkisi altında kalacağı vurgulandı.

“Turizm gelirlerinin yüzde 70’inden fazlası beli başlı yaz aylarında yoğunlaştığı için bu dönemdeki engeller, 2020 yılında toplam hizmet ihracatı üzerinde büyük bir etki yaratacaktır.” dendi.

Diğer ülkeler gibi Yunanistan da kademeli bir şekilde normalleşme adımları atarken hükümet turizm sektörünü yeniden açmak için planlar yapıyor. Akdeniz ülkesi 2678 vaka ve 148 ölüm sayısıyla koronavirüste başarılı olarak gösterilirken Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, CNN’e verdiği demeçte planlara ilişkin konuştu.

Ülkenin çok dikkatli bir şekilde olma kaydıyla bu yaz gezginleri karşılama konusunda bir model olabileceğini söyleyen Mitsotakis şu ifadeleri kullandı:

Yunanistan Başbakanı Turizm Açma Açıklaması

Bununla birlikte yaşananlardan ve havayolların uçuşları askıya almasından dolayı Mitsotakis daha üst düzey turistler beklediğini aktardı. Örnek olarak da bir tekneden daha az insanın olduğu yatçılığı, agroturizmi gösterdi. Fakat uzmanlar; GSYİH’si turizme en az yüzde 20 oranında bağlı olan Yunanistan’ın Covid-19 ortasında turizm dışındaki sektörleri geliştirmesi gerektiğini savundu.

Xinhua’ya konuşan uzmanlar, Yunan ekonomisinin COVID-19 salgını nedeniyle turizm ve ilgili hizmetlerden kaybedilen zemini telafi etmek için imalat, yeni teknolojiler ve yenilenebilir enerji gibi sektörler aracılığıyla yeni yönelimler bulması gerektiğini söyledi.

Yunanistan Merkez Bankası’na göre, 2019 yılında Yunanistan’ın turizm gelirleri 18.17 milyar euro, yani gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) neredeyse yüzde 10’u olmuştu. Parlamento üyesi ve Atina’daki Panteion Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Dimitris Keridis şöyle konuştu:

“Ülke turizme çok fazla bel bağladı. Bu, ekonominin toparlanması ve her şeyden önce üretimin diğer yollarını düşünmek için iyi bir fırsat. Akaryakıt ürünleri dışında Yunanistan’ın ihracatı çok küçük ve şimdi değişmek zorunda. Üretim aynı zamanda ekonominin ön saflarında yer almak için birincil sektörle ve turizm ürünü ile iş birliği yapabilir.”

İlaveten Yunanistan’ın üretimin yanında lojistik ve teknoloji girişimleri sektörlerini geliştirmesi gerektiğini aktardı. Atina Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nikolina Kosteletou da devletin kilitlenme ayları boyunca yaptığı önemli dijital sıçramalara işaret ederek teklifleri çeşitlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Keridis Yunanistan’ın geliştirmesi gereken bir diğer sektörün de önemli yatırımlar çeken enerji olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu