Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşsizliğin Eylül’de %16,1’e Düştüğü Yunanistan Başka Bir Krize İlerliyor

Yunanistan’ın işsizlik oranı yüzde 16,1’e gerileyerek Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine indi. Ancak gelişmeler, ülkenin başka bir krize ilerlediğini gösteriyor.
İşsizliğin Eylül’de %16,1’e Düştüğü Yunanistan Başka Bir Krize İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunan İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı, bir önceki ayın aşağı yönlü revize edilen yüzde 16,5’inden Eylül’de yüzde 16,1’e düştü.

İşsizlerin sayısı Ağustos ayına göre 9,645 veya yüzde 1,3 azalarak 747 bine gerilerken istihdam 47,423 veya yüzde 1,2 artarak 3,881 milyona yükseldi. 15-24 yaş grubu yüzde 33’lük oranla işsizlikten en çok etkilenen grup olmaya devam etti. İşsizlikte hafifçe düşüş olsa da Mises Enstitüsü, Yunanistan’ın başka bir finansal krize hazırlandığını söyledi.

Yunan ekonomisinin 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 14’lük rekor küçülme yaşarken aynı zamanda hükümetin ekonomiyi iyileştirme çabalarının, ülkeyi IMF’nin öngördüğü gibi yüzde 200 borç/GSYİH oranını geçme yoluna koyduğunu belirtti. Antonis Giannakopoulos tarafından kaleme alınan yazıda, hükümet bütçe açıklarının da yaklaşık yüzde 7 ile yeni boyutlara ulaştığı kaydedildi.

Giannakopoulos, hükümetin aldığı gevşek mali ve para politikası önlemlerine atıfta bulunarak bunların yalnızca kısa vadede rahatlama sağlayabileceğini, acıyı sonraya erteleyeceğini savundu.
 Yunanistan Eylül İşsizlik
Kaynak: Elstat

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD), işsizlik oranının yıl sonuna kadar kabaca yüzde 20’ye ulaşacağını tahmin ettiğini hatırlatan yazar, bu arada GSYİH’nin ikinci çeyrekte yüzde 14 daralmasının özellikle son on yıldaki cansız büyüme oranı göz önüne alındığında Yunan ekonomisinin Covid öncesi rakamlarına ulaşması için yıllara ihtiyaç duyacağı anlamına geldiğini belirtti.

Neyin yanlış gittiği konusunda ise ECB’nin yaz boyunca sert artırdığı bilançosuna göndermeyle; “ECB aracılığıyla yapılan likidite enjeksiyonları, AB’de önemli sayıda şirketi kurumsal borçların yeni zirvelere ulaşmasıyla etkili bir şekilde zombileştirdi” dedi.

Turizm sezonu boyunca fazla yüksek kalan maliyetlerden, devletin yanlış müdahalelerinden bahsederek şu ifadeleri kullandı:

 Yunanistan Başka Bir Krize İlerliyorBunların yanında ekonominin büyümesi ve genişlemesi için vergi indirimlerinin kalıcı ve daha da büyük olması gerektiğini öne sürdü. Tüm bunların yanında Yunanistan komşu ülkeleri tarafından geride bırakıldığı için yurt içi ve yurt dışı yatırımları kolaylaştırmanın, daha ucuza getirmenin ve olası riski en aza indirmenin son derece acil bir konu olduğunu yazdı.

Yunanistan’ın potansiyelinden yararlanması gerektiğini kaydederek serbestleştirilmiş bir pazara sahip iş dostu bir ortamın, gidilecek yol olduğunu bildirerek şöyle dedi: “Bu, korona krizinin olumsuz etkilerini en aza indirebilir ve yavaş ama güçlü bir toparlanmayı sağlamlaştırarak ülkeyi daha üretken hale getirebilir ve ona ekonomik sıkıntıdan çıkma ve bölgede ekonomik güç merkezi olma şansı verebilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu