Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunanistan Ekonomiye Destek için 3,5 Milyar Euro’luk Yeni Planı Duyurdu

Koronavirüs salgınından zarar gören işletmeleri desteklemek için daha önce 24 milyar Euro teşvik planı açıklayan Yunanistan, yeni bir desteği daha uygulamaya koymaya hazırlanıyor.
Yunanistan Ekonomiye Destek için 3,5 Milyar Euro’luk Yeni Planı Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

11 milyona yakın nüfusuyla ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı olan Yunanistan, şu günlerde koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında koyduğu kısıtlamaların neredeyse tamamını kaldırdı.

3 bin 458 vaka ve 192 can kaybı olan Yunanistan daha önce ekonomisini canlandırmak için 24 milyar Euro’luk teşvik paketini devreye sokmuştu. Reuters’ta yer alan habere göre hükümet yeni bir destek için hazırlık aşamasında.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in 3,5 milyar Euro değerinde tedbir paketi açıkladığı aktarıldı.

Yunanistan’ın gayrisafi yurt içi hasılası 2020’nin ilk çeyreğinde %0,9 oranında daraldı. Bu oran bir önceki çeyreğe kıyasla %1,6 küçülme olarak gerçekleşti. Başbakan Mitsotakis, verilerin açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, ülke ekonomisinin 2021 yılından itibaren güçlü bir toparlanma göstereceğini fakat bundan önce derin bir durgunluğa tanıklık edeceğini söylemişti.

Bugün parlamentoda yaptığı konuşmada ise Yunanistan ekonomisinin Euro Bölgesi’ndeki diğer ülkelere kıyasla ilk çeyrekte daha iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Fakat yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde ekonomik durgunluğun daha belirgin olacağını sözlerine ekledi.

Yunanistan GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Başbakan Mitsotakis, 3,5 milyar Euro’luk desteğin yanında cirosunda düşüş olan işletmelere de vergi indirimi kolaylığı sağlanacağını duyurdu. Yunanistan 2008 yılında yaşanan finans krizinin ardından bir türlü toparlanamamıştı.

2009 yılında ise 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ekonomik durgunluğu yaşadı. AB ve IMF ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan mali destek, son yıllarda nispeten toparlanma sağlamıştı.

Hükümetin en önemli öncelikleri arasında işsizliğin azaltılması olduğunu aktardı.
Yunanistan İşsizlik Oranı
Kaynak: National Statistical Service

Yunanistan’da işsizlik oranı son açıklanan verilere göre %14,4 seviyesinde. Bu oran 2008 krizinden önce %8’li seviyelerdeydi. Ardından gelen ekonomik krizle zirve yaparak %27,2’ye kadar çıktı. Hükümetin tasarruf politikası ve alınan finansal destekler sayesinde kademeli bir düşüş gösterdi.

Başbakan son yaptığı açıklamada bu oranı daha da düşürmenin hükümetin en büyük önceliği olduğunu ifade etti. Bu arada Yunanistan, Türkiye sınır kapılarının açılması konusunda açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü Stelios Peças, pandemi nedeniyle Mart ayında kapatılan İpsala, Kipi, Pazarkule ve Kastanies sınır kapılarının bu ay başında açılacağını duyurdu. Fakat bölgeden gelen haberler söz konusu açıklamaya rağmen kapıların açılmadığı yönünde. AB’den konuyla ilgili olarak 15 Temmuz’a kadar yeni bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu