Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunanistan Ekonomiyi Canlandırmak için 24 Milyar Euroluk Plan Açıkladı

Yunanistan Başbakanı ekonomiyi yeniden canlandırmak için 24 milyar euro değerinde bir plan açıkladı. Detaylar şöyle;
Yunanistan Ekonomiyi Canlandırmak için 24 Milyar Euroluk Plan Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, koronavirüsün vurduğu turizmi ve diğer sektörleri canlandırmak için yeniden başlatma planını açıkladı.

Çarşamba günü televizyonda yayımlanan konuşmasında Mitsotakis, koronavirüs kilitlenmesinden sonra işletmelerin ve çalışanların iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla ekonomiyi başlatmak için 24 milyar euro değerinde bir planı özetledi. Planın bugünün belirsizliğinden yarının güvenliğine üç sütunlu bir köprü işlevi göreceğini dile getirdi.

Halka seslenen Yunan Başbakan, bu üç sütunun iş desteği, hedeflenen vergi indirimleri ve girişimciliğin desteklenmesi olacağını söyledi.

Ayrıca turizm sezonunun resmen 15 Haziran’da, başlangıçta planlanandan iki hafta önce sezonluk otellerin açılmasıyla başlayacağını duyurdu. Birçok destinasyona ve birçok destinasyondan uluslararası uçuşların 1 Temmuz’da başlayacağını da aktardı.

Hükümetin sağlık krizini bugüne kadar başarıyla yönettiğini ve şu anda ekonomik toparlanmaya odaklanacağını belirten Mitsotakis; “Yunanistan için tehlike diğer ülkelere göre daha büyük, çünkü salgın güçlü ekonomik toparlanmamızı kesintiye uğrattı” dedi. Bununla birlikte, Yunanistan’ın 2021’de şu andan itibaren başlayarak 2021’de güçlü bir toparlanma kaydedeceğine dair iyimser olduğunu ekledi.

Çarşamba günü yetkililer 1 yeni ölüm ve 10 yeni koronavirüs vakası duyurdu.
Yunanistan 20 Mayıs Koronavirüs
Kaynak: Worldometer

Ancak kilitlenme, gayri safi yurt içi hasılanın dörtte birinin yok olduğunu gören on yıl süren acımasız bir finansal krizden neredeyse hiç çıkmayan Yunanistan ekonomisine ciddi bir darbe indirdi. Ekonominin önemli bir parçası olan turizm bu nedenle bir an önce yeniden canlandırılmaya çalışıldı.

Merkezi verilere göre, geçen yıl 18,2 milyar euro harcayan 34 milyondan fazla ziyaretçi Yunanistan’a gitti. Mitsotakis de Nisan ve Mayıs’ta sektörün bir en aşağı noktada olduğunu belirterek; “bu yıl elde ettiğimiz ne olursa olsun bir kâr olacak” dedi.

İlaveten gemi, otobüs ve uçakla yapılan seyahatlerde beş aylık (1 Haziran’dan 31 Ekim’e kadar) KDV’nin %24’ten %13’e düşürüleceğini söyledi. Kahve, alkolsüz içecekler ve açık hava sinemalarında da KDV indirimleri yapılacağını ekledi.

Diğer taraftan Hürriyet’in haberine göre Yunanistan ile Türkiye, Ege Denizi için ortak bir tanıtım kampanyası yürütme kararı aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis’in görüşmesinde Ege Denizi’nin güvenli bir destinasyon olarak öne çıkarılması değerlendirilerek ortak bir tanıtım kampanyası yapılması için anlaşıldığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu