Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunan Ekonomisi 3. Çeyrekte %2,3 Artışla Büyümeye Döndü

Yunanistan ekonomisi, önceki dönemdeki sert düşüşten kısmen toparlanarak üçüncü çeyrekte %2,3 büyüdü. Yıllık bazda ise %11,7’lik daralma kaydedildi.
Yunan Ekonomisi 3. Çeyrekte %2,3 Artışla Büyümeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunanistan’ın ulusal istatistik hizmeti ELSTAT’ın bugün açıkladığı verilere göre ekonomi, önceki dönemdeki yüzde 14,1’lik rekor düşüşten kısmen toparlanarak Eylül 2020’ye kadar olan üç ayda yüzde 2,3 oranında genişledi.

Hanehalkı tüketimi ikinci çeyrekteki yüzde eksi 12,3’e kıyasla yüzde 15,3 oranında keskin bir şekilde artarken kamu harcamaları ikinci çeyrekteki yüzde 0,7’ye kıyasla yüzde 0,9 arttı. Sabit yatırım ikinci çeyrekteki yüzde 2,2’ye kıyasla yüzde 0,4 daraldı.

Aynı zamanda, net dış talep GSYİH’ye olumsuz katkıda bulundu, çünkü ihracat yüzde 10,4 düşerken (ikinci çeyrekte yüzde eksi 35,1) ve ithalat yüzde 9,6 arttı (ikinci çeyrekte yüzde eksi 13,5). Yıllık bazda, ekonomi bir önceki üç aylık dönemdeki yüzde 14,2’lik daralmadan sonra yüzde 11,7 küçüldü.

Brüt sabit sermaye oluşumu 2020’nin 2. çeyreğine göre yüzde 0,4 azalırken mal ithalatı yüzde 12,2 hizmet ithalatı yüzde 3,4 arttı.
Yunan Ekonomisi 3Ç20 Büyüme
Kaynak: Elstat

Toplam nihai tüketim harcamaları 2019 yılının 3. çeyreğine göre yüzde 1,6 artış kaydederken brüt sabit sermaye oluşumu (GFCF) 2019’un 3. çeyreğine göre yüzde 0,3 azaldı. Mal ve hizmet ihracatı 2019 yılının 3. çeyreğine göre yüzde 44,9 azalırken mal ihracatı yüzde 3,5 arttı, hizmet ihracatı yüzde 80,0 azaldı. Mal ve hizmet ithalatı 2019 yılının 3. çeyreğine göre yüzde 6,4 azaldı.

Mal ithalatı yüzde 2,7 azalırken hizmet ithalatı yüzde 18,1 azaldı. National Bank of Greece Baş Ekonomisti Nikos Magginas, turizmde yaklaşık yüzde 75’lik bir düşüşün yıllık verilere yansıtıldığını söyledi.

Sonuçta turizm, çıktının yaklaşık yüzde 18’ini temsil eden ve beş kişiden birini istihdam eden kilit bir alandı. Magginas aynı zamanda kilitlenen ikinci çeyrekte ertelenen harcamaların yanı sıra hükümet önlemlerinin üç aylık genişlemeyi desteklediğini söyledi.

Fakat yıllık bazdaki daralma, Yunanistan için kötü haber oldu ki ülke ekonomisi salgın ortaya çıkana kadar yıllardır süren ekonomik zorluklarını aşmayı umut ediyordu. Avrupa Komisyonu, koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkenin başlıca ekonomik itici güçleri olan turizm ve ihracat üzerindeki etkisi nedeniyle 2020’de Yunanistan için büyüme tahminini yüzde 9’a düşürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu