Yatırım yapmaya başla!

Yükseliş Eğilimini Sürdüren Dolar/TL 5,90 Seviyelerinde Geziniyor!

Geçtiğimiz haftaya damga vuran Barış Pınar Harekatı'ndan dolayı kademeli olarak yükselen dolar/TL, yeni haftanın ilk gününe 5,90 lira seviyelerinde başladı.
Yükseliş Eğilimini Sürdüren Dolar/TL 5,90 Seviyelerinde Geziniyor!

Güvenli böle oluşturmak amacıyla Suriye’de geçtiğimiz hafta başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın tüm gelişmeleri piyasaların seyrini etkilemiş, operasyonun başladığı andan itibaren dolar/TL kademeli bir yükselişe geçmişti. Kur, Perşembe günü 5,90 sınırını test etti. Cuma günkü işlemlerinde ise 5,89’a kadar yükseldi, fakat günü 5,85 seviyelerinde tamamladı.

Kapanışı 5,8838 liradan yapan dolar/TL, Pazartesi gününe de yükselişle başladı. Bugün Asya piyasalarının açılışında 5,8955 seviyelerindeydi. Ardından yatay bir seyir izlemeye başladı ve yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif yükselişe geçti.

Dolar/TL yükselişle başladığı haftanın ilk gününde TSİ 09:28’de 5,9044 liradan alıcı buluyor. Dolar, Türk lirası karşısında %2’nin üzerinde yükseliş kaydetti.

Haftaya Yükselişle BaşladıKurun bu yüksek seyri göz önüne alındığında, Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütlerine yönelik harekatın başlamasının ardından jeopolitik risklerin arttığı ve ABD’den gelen yaptırım içerikli açıklamaların olduğu bir ortamda dolar/TL’nin baskı altında kalmayı devam ettirdiği söylenebilir.

Kurun likit işlemlerinde en son 19 Haziran’a 5,90 seviyesine kadar yükseldiği biliniyor. Böylelikle dolar/TL yaklaşık 4 ayın en yüksek seviyesini yakalamış durumda. Eylül ayı başlangıcından bu haftaya kadar genel olarak 5,60-5,75 bandı arasında dalgalanan dolar/TL’nin bu bandının kırılmasında jeopolitik risklerin artması ve yaptırım endişeleri rol oynadı.

Piyasalara göre ABD’den gelebilecek yaptırım tehditleri ekonomi açısından önemli bir risk olarak nitelendiriliyor.

Yaptırım Tehditleri Risk TaşıyorBu yüzden 13 Kasım günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleştirilecek ikili görüşme kritik önem taşıyor. Barış Pınarı Harekatı ve ve Trump’tan gelen açıklamalar, ABD ve Türkiye arasındaki ılımlı giden ticari iklime gölge düşürdü.

Öte yandan bugün yurt içi piyasalar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Ağustos ayına ilişkin Sanayi Üretim Endeksi’ni bekliyor. Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden biri olması sebebiyle söz konusu bu veriler büyük önem taşıyor. Bunun yanında ABD ve Türkiye ilişkilerine yönelik her iki taraftan da gelebilecek açıklamalar dolar/TL’nin seyrinde etkili olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum