Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yükselişini Sürdüren Dolar, 6,76 Lira Civarında Geziniyor

Dolar/TL piyasa gündeminin sakin olduğu Perşembe günü 6,76 lira seviyelerinde geziniyor.
Yükselişini Sürdüren Dolar, 6,76 Lira Civarında Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste dünya genelinde 6,5 milyon vaka aşıldı. Salgın, 388 binin üzerinde can kaybına neden oldu. ABD’de vakalar 1,9 milyonu geçti. Hemen ardından gelen Brezilya, Rusya, İspanya ve Birleşik Krallık vaka sayısının en yüksek olduğu ülkeler olmaya devam ediyor.

Ülkemizde ise koronavirüs tablosu önceye kıyasla oldukça iyimserleşti. Sağlık Bakanlığı tarafından 3 Haziran itibarıyla 867 yeni vaka ve 24 ölüm raporlandı. Bakan Fahrettin Koca, “Tedbirsiz davranmak, tehdidin ortadan kalktığını varsaymaktır. Tedbir şarttır, çünkü tehdit devam etmektedir” ifadeleriyle normalleşme sürecinde kurallara uyulması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Çarşamba günü Türkiye’de açıklanan Mayıs ayı TÜFE verileri, haftanın en önemli verilerinden biri oldu. Beklentinin üzerinde gelen enflasyon rakamları, yıllık %11,36 artış seviyesinde geldi. Enflasyonun Mayıs’ta bir önceki ay olan Nisan’a kıyasla gösterdiği değişim ise %1,36 artış oldu.

Dün enflasyon rakamları sonrası yükselişe geçen dolar kuru, genellikle 6,75 altında seyretti. Perşembe günü yükselişini sürdürüyor.
Dolar Perşembe Yükseliş Sürdürüyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Ekonomilerde toparlanma olacağına ilişkin beklentiler son günlerde yatırımcıların risk iştahını artıran en önemli etken oldu. Bu durum Salı günü ABD dolarının diğer paralar karşısındaki kaybı ile birleşince dolar/TL 6,69’lara kadar çekildiyse de burada kalıcı olamadı.

Dün beklentileri aşan enflasyon sonrasında yönünü yukarı çeviren kur, kapanışı 6,7404 liradan yaptı. Gün içinde %0,3 civarında artıda seyretti.

Gece saatlerinde genellikle 6,72’lerde gezinen kur, bugün yükselişe geçti. 6,75 lira üst sınırını zorluyorken TSİ 09:56’da 6,7620 liradan alıcı buluyor. Analistler, 6,82 – 6,84 lira seviyelerinin önemli olacağını belirtiyorlar.

Öte yandan bugün, gelişmekte olan ülke paralarının ABD doları karşısında pozitif tutum sergilediği belirtiliyor. Bu etkilerle kurun 6,6850 liraya kadar geri çekildiğini belirten GCM Yatırım analistleri, düşüş trendinin devam edip etmeyeceği sorusuna cevap arıyor.

“Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde, 89, 200 ve 233 periyotluk üssel hareketli ortalamaların yer aldığı 6,82 – 6,84 bölgesi önemli olmakla birlikte USDTRY ilgili bölge altında negatif görünümüne devam etmek isteyebilir.”

Bugün, çoğu para birimi karşısında değerini artıran ABD doları, 5 günlük düşüşüne böylelikle son vermiş oldu. ABD’nin son açıklanan verilerinin tahmin üzerinde gelmesinden destek bulan dolar, bugün çoğu önemli para karşısında yükseldi.

Endonezya rupisi, Brezilya reali ve Kolombiya pezosunu kapsamayan bu yükseliş, %0,79 ile en fazla Meksika pezosunda kaydedildi. Türk lirasının ise dolar karşısında güçsüzlüğünü bugün de sürdürdüğü görülürken, liranın değer kaybı %0,43 olarak belirlendi.

Yurt içi piyasalar açısından bugün çok önemli bir veri gündemi bulunmuyor. ABD’de ise haftalık maaş başvuruları merakla bekleniyor. Bunun yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (AMB) Haziran ayı toplantısından çıkacak faiz kararını açıklaması bekleniyor. Genel beklentiler, bankanın faizlerinde bir değişiklik yapılmayacağına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu