Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yüksek Enflasyon FED’i Faiz Artışına Beklenenden Önce Götürebilir

ABD TÜFE'si 13 yılın yükseğine çıkarken Wall Street enflasyon endişelerini göz ardı ederek güne artıda başladı. Ancak ING'den Knightley, daha erken faiz artışı riski konusunda uyardı.
Yüksek Enflasyon FED’i Faiz Artışına Beklenenden Önce Götürebilir

ABD’nin yıllık enflasyonu Mayıs’ta Ağustos 2008 sonrası en yükseğe çıkarken Wall Street güne artıda başladı. Piyasaların beklentilerin çok üzerinde gelen TÜFE rakamlarına rağmen artıda açılması enflasyon endişelerinin göz ardı edildiğini öne sürdü.

Şimdi gözler önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısına çevrilirken ING’den James Knightley, bugünkü enflasyon rakamlarına ilişkin notunda politikada değişiklik için yaz sonuna işaret etti.

Mayıs raporunun ABD enflasyonu için bir başka büyük yukarı yönlü sürpriz olduğunu belirten Knightley, şu ifadeleri kullandı:

ABD TÜFE Mayıs 2021
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

“Mayıs raporu, FED’in artışların hepsinin geçici olduğu ve para politikasını önümüzdeki üç yıl boyunca aşırı gevşek bırakılabileceği iddiasına ilişkin şüpheleri artırıyor.” Knightley, yaz sonunda FED’in duruşunda değişiklik duymayı beklediklerini aktardı.

Çekirdek (gıda ve enerji dışı) TÜFE’nin yüzde 3,8’e ulaştığını ve bunun 1993’ten bu yana en hızlı fiyat artış oranını temsil ettiğini hatırlattı.

ABD gösterge enflasyonunun 2022’nin ilk çeyreğine kadar %4’ün üzerinde kalacağını ve çekirdek enflasyonun gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar %3’ün altına düşmesinin muhtemel olmadığını düşündüklerini ekledi. FED hala 2024 başına işaret etse de 2023’ün daha olası olduğunu ve faiz artırımının daha da erken gelebileceğini savundu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum