Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılın İlk Ekonomik Büyümesini Bildiren Avustralya Resesyondan Çıktı

2020’nin ilk pozitif büyümesini kaydeden Avustralya ekonomisi, üçüncü çeyrekte daha önce girdiği tarihi resesyondan çıktı. Detaylar haberimizde;
Yılın İlk Ekonomik Büyümesini Bildiren Avustralya Resesyondan Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde Covid nedeniyle 1990’ların başından bu yana ilk teknik durgunluğuna giren Avustralya ekonomisi, üçüncü çeyrekte resesyondan çıktı. Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından yayımlanan verilere göre Avustralya’nın ekonomik aktivitesi, 2020 Eylül çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış olarak yüzde 3,3 arttı.

ABS Ulusal Hesaplar Başkanı Michael Smedes, şu sözlerle açıklamada bulundu: “Haziran çeyreğindeki yüzde 7’lik rekor düşüşün ardından Avustralya, Eylül çeyreğinde kısmi bir toparlanma yaşadı. Sonuç olarak, ekonomik aktivite yıl boyunca yüzde 3,8 düştü.”

Azalan COVID-19 vaka sayıları, Eylül çeyreğinde çoğu eyalet ve bölgede sosyal mesafe önlemlerinin ve ticaret kısıtlamalarının hafifletilmesini sağlarken Victoria, COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle Ağustos ayı başlarında 4. aşama kısıtlamalarını uygulamasıyla bir istisnaydı.

Diğer taraftan hanehalkı harcamaları, hem mallara hem de hizmetlere yapılan harcamaların artması nedeniyle yüzde 7,9 artarak ekonomiyi yönlendirdi.
Avustralya İlk Çeyrek Büyüme
Kaynak: ABS

Otellere, kafelere ve restoranlara, sağlık ve rekreasyon ve çevreleme önlemlerinin gevşetilmesiyle kültür harcamalarına bağlı hizmetlere yapılan harcamalar yüzde 9,8 arttı. Kısıtlamaların hafifletilmesi, mallara olan talebi de artırdı ki bu yüzde 5,2 arttı. Ancak Victoria’nın hanehalkı harcamaları, daha sıkı kısıtlamalar getirildiği için düşüş kaydeden tek eyalet olarak yüzde 1,2 düştü.

Smedes de; “Hanehalkı harcamalarındaki rekor üç aylık büyümeye rağmen, Eylül çeyreğindeki seviye, Aralık 2019 çeyreğinde kaydedilen seviyeden yüzde 6,8 daha düşüktü” dedi. Çalışanların tazminatı, çalışılan saatler arttıkça yüzde 2,3 yükseliş kaydederken yarı zamanlı istihdam arttı.

Hanehalkı tasarrufunun gelire oranı, hanehalkı harcamalarının çöktüğü Haziran çeyreğindeki yüzde 22,1’den hafif bir düşüşle yüzde 18,9’da kaldı. Net ticaret, 1980 Eylül çeyreğinden bu yana en büyük düşüşle GSYİH’den 1,9 puan eksiltti.

Ağırlıklı olarak kısıtlamaların kalkmasıyla tüketim mallarına yönelik artan talebin yansıması olarak mal ve hizmet ithalatı ise arttı. Avustralya madencilik ürünlerine olan talebin zayıflaması ve seyahat kısıtlamalarının bir sonucu olarak hizmet malları ihracatı düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu