Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yerli Turist Son Zamlardan Etkilenmeyecek

TÜROFED Başkanı turizm sektörüne yönelik açıklama yaparken, iç pazarın ayakta kalması için kar marjını en aza indireceklerini söyledi.
Yerli Turist Son Zamlardan Etkilenmeyecek
Yorum

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu Bloomberg HT programına canlı bağlantı kurarak, sektöre yönelik değerlendirmede bulundu.

Ocak ayı verilerini değerlendiren Bülbüloğlu, 1 milyon 281 bin olan turist sayısının umut verici olduğunu söyledi. Covid-19 varyantına ve kış aylarına rağmen çok iyi bir sayı olduğunu yorumladı.

2019 yılının bu zamanlarında 1 milyon 700 bin civarında turist ağırladığımızı, şu an her şeyin yüzde 100 bitmiş olmamasına rağmen yine de iyi bir sayı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin asıl kazancının yaz aylarında olduğunu hatırlatan Bülbüloğlu, Nisan ayından Kasım sonuna kadar Akdeniz çanağında turizm devi olduğumuzu belirtti.

Yaz aylarında 2019 yılı sayılarının geçileceğini öngören isim, bazı ülkelerden rezervasyonların başladığını ekledi. Tek olumsuzluğun Rusya – Ukrayna geriliminden kaynaklanabileceğini ifade etti.

İki ülke arasında bir savaş çıkması halinde, Rusya’dan turist akışının uzun süre kesileceğini beklemeyen Bülbüloğlu, Ukrayna tarafının daha çok etkileyeceğini dile getirdi.

Tüm dünya olarak 2020 yılında pandemi nedeniyle en kötüsünün görüldüğünü, ancak kimsenin ekonomik olarak kapanmayı üçüncü yıla taşıyamayacağını anlattı. Bu nedenle 2022’de daha iyimser beklentiler içinde olduklarına vurgu yaptı.

Yüksek enflasyon ve gelen zamlardan dolayı iç pazarın desteklenmesi gerektiğini, federasyon olarak da dinamik tutma kararı aldıklarını söyledi.

En zor zamanlarda bile ayakta kaldıkları için iç pazarı korumaya yönelik tedbirler aldıklarını aktardı. Bu doğrultuda kar marjlarını en aza indireceklerini ve gelen son zamları yansıtmayacaklarını açıkladı.

Neredeyse 10 milyon seviyelerine gelen iç pazarın yaşatılması gerektiğini sözlerine ekledi. Otelcilere de bu hususta tavsiyelerde bulunduklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu