Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yenilenebilir Enerjiyle Çalışan Santrallere 2019’da 38 Milyar Liradan Fazla Teşvik Sağlandı

YEKDEM kapsamında, 2019 yılında yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak elektrik üreten santrallere 38 milyar liradan fazla teşvik verildi.
Yenilenebilir Enerjiyle Çalışan Santrallere 2019’da 38 Milyar Liradan Fazla Teşvik Sağlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerinden derlenen bilgiye göre geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üreten santrallere 38 milyar 36 milyon 854 bin 434 lira teşvik verildi. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda yenilenebilir enerjiye verilen önem arttı.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin getirdiği olumsuz sonuçların giderek daha net bir şekilde hissedilmesi, doğaya olan saygının ve var olan kaynakların bir gün tükeneceğine dair bilincin artmasına yardımcı oldu. Yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmayı hedefleyen ülkemiz de bu alana yönelik desteğini sürdürüyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki teşviklerden, 2019 yılında 777 santral faydalandı.

YEKDEM YEKDEM kapsamında, enerji sektöründe kaynak tercihini yerli ve yenilenebilir tercih edenlere, elde edilen elektriğe kilovatsaat başına alım garantisi sunuluyor. Söz konusu kaynaklar arasında yer alan; rüzgar, jeotermal, güneş, büyokütle ve hidroelektriğin maksimum düzeyde kullanılması isteniyor.

Söz konusu program kapsamında üretilen elektriğin kilovatsaati için rüzgar ve hidroelektrikte 7,3 dolar/cent, biyokütle ve güneş için 13,3, jeotermal için ise 10,5 dolar/cent teşvik veriliyor.

Söz konusu santrallere verilen toplam teşvik miktarı, geçen yıl 38 milyar 36 milyon 854 bin 434 liraya dayandı.

Yenilenebilir Enerji KullanımıResmi verilere göre bu teşviklerden toplam kurulu gücü 20 bin 921 megavatı bulan 777 santral yararlandı. 38 milyar lirayı aşan teşvikin ise 7 milyar 346 milyon 423 bin 726 liralık bölümü lisanssız elektrik üretim yapan santrallere ayrıldığı bildirildi.

2019 yılında YEKDEM kapsamındaki santrallerde toplamda 76 milyon 670 bin 293 megavatsaat elektrik üretilirken, bunun 66 milyon 839 bin 444 megavatsaati lisanslı elektrik üretim santrallerinden karşılandı. 9 milyon 830 bin 849 megavatsaati ise lisanssız elektrik üretim santrallerinde gerçekleşti.

Yenilebilir kaynakların kullanımı her geçen gün artarken, 2020 yılında bu şekilde elektrik üretimi yapan santral sayısının 818’e çıkması bekleniyor. 21 bin 877 megavat kurulu güce sahip santrallerden ise toplamda 82 milyar 527 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu