Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar Yeni Bir Seçimin Türkiye Ekonomisinde İşleri Kötüleştireceğini Söylüyor

Uzmanlar, seçim sonrasında belirsizliğin ortadan kalkarak yurt içi piyasalara bir miktar iyimserlik gelmesini beklerken, şimdi yeni bir seçim ihtimalini konuşuyor.
Uzmanlar Yeni Bir Seçimin Türkiye Ekonomisinde İşleri Kötüleştireceğini Söylüyor

Seçim sonuçlarının ardından yaşanan karmaşa ile piyasalardaki belirsizlik üst seviyeye tırmandı. Özellikle büyükşehir belediyeleri için seçimin iptal edilerek yeniden yapılacağı yönünde yorumlar duyuldu. Yurt dışı basını da fazlasıyla meşgul eden bu yorumlarda, Türk lirasınında altı ayın en düşük seviyesine gerilediğine de dikkat çekiliyor.

Seçim konusunda yaşanan bu karmaşa, halihazırda birçok sorunu olan ekonomi için daha fazla probleme neden oluyor.

Yeni Seçim Ekonomiyi KötüleştirirBluebay Asset Management yükselen piyasa stratejisi uzmanı Timothy Ash, “Gerçekten de oyların tekrar sayılması halinde piyasa aylarca süren belirsizlikten hoşlanmayacak. Bu aşamada, yeniden oylamanın sonucu ne olursa olsun, Türkiye’de seçim sürecinin güvenli olmadığı izlenimini bıraktı,” dedi.

Ash Salı günkü notunda Türk lirasının dolar karşısında, Ekim ayından bu yana görülmeyen bir seviye olan 5,82’den işlem gördüğünü belirtti. Perspektif içinse 1 doların 2017 yılının ortasında 3,5 lira olduğunu söyledi.

Merkez Bankası’nın rezervlerini derinlere indirerek Türk lirasını artırma yönündeki çabalarının yardımcı olmadığı da söylendi.

TCMB Çabaları Boşa Gidiyor“NATO’nun en büyük ikinci ordusuna ev sahipliği yapan 80 milyonluk ülke, geçen yıl durgunluğa geçti ve TL, 2018’in sonunda dolar karşısında yüzde 36 oranında düştü,” diyen CNBC, bunun sebeplerinin çok çeşitli olduğunu yazdı.

Sebeplerden birincisinin, yatırımcıların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası bağımsızlığına izin verme isteğine olan inancını yitirmesi olduğunu belirtti. Devamında ise “Türkiye’nin cari hesap açığı genişlemeye devam etti ve enflasyon fırladı. Türk şirketleri yabancı para borcunu üstlenmeye zorlandı ve Washington diplomatik krizlere yönelik yaptırımlar uyguladı,” şeklinde sebepleri açıkladı.

İşsizlik, bu yılın Ocak ayında yüzde 14,7 düzeyi ile 10 yılın en yüksek seviyesine işaret ederken, ekonominin daha da yavaşlaması bekleniyor.

İşsizlik 10 Yılın En KötüsüCNBC’ye göre; 31 Mart seçimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın performansına yönelik bir referandum olarak görüldü. Şimdi ise usulsüzlük iddiaları ile yeni bir oylamanın yapılmasına yönelik itirazlar yapılıyor. AllianceBernstein piyasa borcu stratejileri direktörü Shamaila Khan’a göre; yeni bir seçim olasılığı pazarlar için büyük bir endişe kaynağı.

Khan, “Ankara’nın mali program etrafında daha fazla ayrıntı sağlaması ve net rezervlerini artırma planları sunması gereken bir zamanda seçimler, hükümetin dikkatinin dağılmaya devam etme riskini arttırması nedeniyle para birimi üzerinde bir baskı kaynağıdır,” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen hafta Washington’da yaptığı toplantıda yatırımcıları memnun edemediğine de değiniliyor.

Albayrak Washington'da BeğenilmediYatırımcılar, Türk yetkilileri hazırlıksız ve eksik bilgiler olarak nitelendirdiler ve etkinlik sırasında yürütülen bir JP Morgan araştırması, yatırımcıların yüzde 80’inden fazlasının Ankara’nın işleri tersine çevirme yeteneğine güvenmediğine işaret etti. TS Lombard’da yükselen piyasa ekonomisti Larry Brainard ise hükümetin finansal istikrarın sağlanması için hala uygun bir stratejiden yoksun olduğunu söyledi.

Brainard, “Albayrak’ın yeni planının bankaların bilançolarını temizlemede ilerleme kaydetmesi pek mümkün değil. Bu uzun vadeli bir finansal ve ekonomik sıkışıklığın ileriye olduğunu gösteriyor,” dedi. Birçok ekonomist ise Türkiye için en iyi çıkış yolunun IMF programı olduğuna işaret ediyor.

Bakan Albayrak’ın Ankara’nın Rus yapımı bir füze savunma sistemine olan ihtiyacına ilişkin davası için doğrudan Trump’a gittiği söylendi.

Albayrak Trump ile S-400 Görüşmesi YaptıAlbayrak’ı kabul eden Trump, S-400’ün alınmasının NATO’nun müttefiki statüsünü tehdit ettiğini söylediği biliniyor. Erdoğan’ın, S-400 ve F-35 savaş uçağı arasında bir seçim yaparken, aslında ABD ve Moskova arasında bir seçim yaptığı söyleniyor. Analistler şu anda en yüksek seviyelerde olan ABD ile gerginliğin, seçim belirsizliği ile Türk varlıklarını baskı altına almak için bir araya geldiğini belirtiyor.

Bluebay’dan Ash, S-400 satın alımının tamamlanmasının neredeyse kesinlikle ABD yaptırımlarını tetikleyeceğini de sözlerine ekledi. Türkiye’yi kapsayan 20 yılda, bu endişeyi daha önce hissetmedim,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum