Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İNDER Başkanı: Yatırımcıların Harekete Geçmesi Konut Satışlarını Artırdı

Ocak ayı konut satışlarını değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yatırımlardaki artışın etkilerinin görülmeye başlandığını ve 2020’nin sektör için parlak olmasını beklediklerini dile getirdi.
İNDER Başkanı: Yatırımcıların Harekete Geçmesi Konut Satışlarını Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Son verilere göre Ocak ayında Türkiye genelinde toplamda 113.615 konut satıldı. Bunların 42.237’si ipotekli satış türünde, 71.378’i diğer satış türlerinde, 36.040’sı ilk kez ve 77.575’i ikinci el türünde satıldı.

En fazla Iraklılara olmak üzere yabancılara yapılan konut satışı sayısı ise 3 bin 907 olarak açıklandı. İNDER Başkanı Durbakayım, yatırımcıların harekete geçmesinin konut satışlarını artırdığını söyledi. Faiz oranı %0,79’a kadar düşürülen konut kredilerinin ipotekli satışlarda kendini daha net bir şekilde gösterdiğini belirtti.

Nazmi Durbakayım, konut satışlarının 2020’ye son 10 yılın en iyi başlangıcını yaptığını dile getirdi.

Nazmi Durbakayım Konut Satışları YorumDaha şimdiden yılın gayrimenkul sektörü için olumlu sinyaller verdiğini söyleyen İNDER Başkanı, sıfır konut satışlarındaki artışın şu an için sınırlı olduğunu fakat, ekonomide toparlanma algısındaki artışın genel olarak satışlara olumlu yansıdığını belirtti. 42 bini geçen ipotekli türdeki satışların, 50 bin hedefine doğru önemli bir hamle yaptığını sözlerine ekledi.

İlk el satışlarının da toplam satışlar içindeki payının artmasını beklediklerini, ancak bunun gerçekleşmesi için kamu bankalarının gittiği faiz indirimlerini, özel bankaların da yapması gerektiğini dile getirdi. 4 bine dayanan yabancı satışlarını da değerlendiren Durbakayım, Türkiye’ye olan ilginin artmaya devam ettiğini aktardı.

Ülkemizdeki prim potansiyelinin farkında olan yabancıların alımlara devam ettiğini, bu sayede Ocak ayında 3.907 satış yapıldığını açıkladı. Bu alanda da yıl boyunca artarak giden bir ivmelenme beklediklerini, son açıklanan veriler doğrultusunda yılın gayrimenkul sektörü için parlak olacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu