Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcıların Artan İyileşme Beklentileri, Altın Fiyatlarını Sert Geriletti

Altın fiyatları düşüşünü sürdürüyor. Çarşamba günü gram 372 lira civarından, ons ise 1721 dolardan işleme alınıyor.
Yatırımcıların Artan İyileşme Beklentileri, Altın Fiyatlarını Sert Geriletti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta piyasalar açısından oldukça hareketli geçiyor. Koronavirüste 6,5 milyona yaklaşan vakalar ve artan ölümlerin yanı sıra normalleşmenin ekonomik etkileri, ABD – Çin gerilimi ve yine ABD’de devam eden ırkçılığa tepki olarak başlatılan protesto gösterileri önemli gelişmeler kaydediyor. Özellikle Amerika’daki siyasi huzursuzluğun yarattığı gergin ortam günlerdir dünya gündeminden düşmüyor.

Hemen her gelişmeden etkilenen piyasalar, bu etkileri fiyatlamalara yansıtıyor. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı pek çok ülke yeni normal hayatına geçerken yatırımcıların dikkati de ekonomide toparlanma beklentilerine yöneldi. Güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarında dünkü hafif düşüş bugün güçlendi ve fiyatlar aşağı çekildi.

Yeniden açılmalarla yükselen ekonomik iyimserlik, ons altını 1720 doların dahi aşağısına çekti.
Ons Altın 3 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

ABD’de ülke genelinde devam eden ve bir şiddete dönüşen protestolar, Başkan Donald Trump’ın çok sayıda güvenlik gücü görevlendirmesinden etkilenmemiş olacak ki ülkede hayatı adeta felç etti. Öte yandan dünyada başta çoğu işletmenin yeniden açılmasını içeren ekonomik açılmalar, kötümser düşüncelerin biraz olsun silinmesini sağladı.

National Australia Bank ekonomisti John Sharma, altının seyrini şöyle değerlendirdi;

John Sharma Altın

Pandemi kendini gösterdiğinden bu yana yatırımcılar güvenli liman olan altına yönelince fiyatlar zaman zaman ralli yapmıştı. Şimdilerde ise artan risk iştahından etkilenen yatırımcılar kıymetli madene yönelmekten hafif uzaklaşmış olacak ki fiyatlarda gerileme görüldü.

Ons başına altın Salı günü %0,7 düşmüştü. Yine de gün içinde 1740 doları gören metal, Çarşamba günü daha keskin bir düşüş kaydetti. Öyle ki saat 11:38’de onsu 1717,34 dolardan işlem görmeye başladı. 1720 dolar barajından da aşağı yönelen fiyatlar, baskılanmasına rağmen pozitif trendini sürdürdü.

İki gündür aşağı yönlü seyreden fiyatlar, bir süredir dalgalı hareket ediyordu. GCM Yatırım analistleri günlük altın analizinde önemli ayrıntılara yer verdi;

Ons Altın GCM Yatırım Analiz1748 dolar üzerine yükselişteki kalıcılığın mevcut çıkışı daha da güçlendireceğini söyleyen analistler, 1708 – 1720 dolar seviyelerini önemli gördüklerini belirttiler.

Alan Yatırım ise yaptığı analizde ABD – Çin geriliminin sürmesini ve ABD’deki huzursuzluklara rağmen yine de güvenli liman algısını bozmayan altına dün akşamdan beri zayıf bir görünümün hakim olduğunu belirttiler.

1 Haziran günü 382 lirayı aşarak toparlanma sinyalleri veren gram altın ise Çarşamba günü keskin düşüş yaşadı.
Gram Altın 3 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yukarıda da belirttiğimiz üzere piyasalarda tedirgin bir atmosfer hakim. Yükselen endişelerin yatırımcı algısını altına çektiğini ve dolayısıyla fiyatların arttığını biliyoruz. Bu haftaya yükselişle başlayan altının gramı, dün 380 lira civarından el değiştirmişti.

Yeni günde tıpkı ons gibi sert bir gerileme gösteren değerli maden, şu dakikalarda 371,80 liradan işleme alınıyor. Bugün açıklanan Türkiye Mayıs ayı enflasyon rakamlarının ardından düşüşüne son vererek yükselen dolar/TL’ye rağmen onstaki düşüşü baz alan gram altın, ona paralel olarak düşüşe geçti. Saat 12:13 sularında 370 lira barajının hemen üzerinde seyrediyor.

Dünkü kapanışı 372,9 liradan yapan gram altın, bugün %2,2 civarında değer kaybetmiş oldu. Analistler, gramda 370 – 380 lira bandının önemli olacağını belirttiler. “Gram Altını kısa vadede teknik olarak incelediğimizde, 21 (376,55) ve 50 (377,57) periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 377,80 seviyesini takip etmekteyiz.” ifadeleri GCM Yatırım’ın analizinde dikkat çeken ifadelerdi.

Hafta başında pek çok ülke ve bölgenin açıkladığı imalat PMI satın alma yöneticileri özellikle Avrupa’da iyiye işaret etmişken, bugün bölgenin ve aynı zamanda ABD’nin hizmet sektörü PMI verileri takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu