Dolar (%-0.01) 13.4234
Euro (%0.04) 15.2494
Sterlin (%0.03) 18.3018
Ons (%-0.18) 1839.27
Gram (%-0.13) 794.75
Çeyrek (%-0.13) 1299.42
THYAO (%1.93) 27,40
ASELS (%1.84) 23,22
PETKM (%5.03) 9,18
EUR/USD (%-0.04) 1.13409
USD/JPY (%0.10) 114.39
EUR/GBP (%0.05) 0.8334
Petrol (%0.11) 85.11
Gümüş (%0.02) 24.198
Bitcoin (%-1.15) 41885.79
Ethereum (%-1.36) 3118.24
Bist100 (%3.14) 2,042.08

Yatırımcı Algısının Güçlenmesi için Neler Gereklidir?

Yatırımcı algısını kuvvetlendirmek adına faizin yanı sıra neler yapılmalıdır? Sizler için bu sorunun cevabını araştırdık…
Yatırımcı Algısının Güçlenmesi için Neler Gereklidir?
11 Kasım 2016 | 17:16 Son Güncelleme: 26.12.2021 / 13:44:15
Yorum

Şüphesiz ki bir ülke ekonomisinin yeterli düzeyde büyümesi için olmazsa olmazların başında yatırımlar gelmektedir. Yerli ve yabancı yatırımların gerçekleşmesi, söz konusu ülke içerisinde istihdam oranını arttıracak ve bu doğrultuda ekonomik büyüme arzulanan doğrultuda artacaktır. Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan lojistik bir öneme sahip ülke olmasının yanı sıra, yatırımcıları ülkeye çekebilmek adına bazı girişimlerde bulunmayı hedeflemiş ve bu paralelde faizle mücadelede için kolları sıvamıştır. Bilindiği üzere Mayıs ayından bu yana, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizin üst bandında indirime gitmekte ve Türkiye’nin kapısını yatırımcılara sonuna kadar açmaktaydı. Merkez Bankası’nın çizdiği doğrultuda birçok banka da faiz indirimi kararı almaktaydı.

Faizle Mücadele Hükümet Programı Haline Dönüştü!

Faizle Mücadele Hükümet Programı Haline Dönüştü!Türkiye’nin faizle mücadele hikayesine baktığımızda önümüze çıkan ilk tabloda dikkatleri çeken, aktör olarak hükümetin yer alması. Politika yapıcılar, Türkiye ekonomisiyle ilgili yaptıkları konuşmalar ve değerlendirmelerde; faizle mücadelenin önemine sıklıkla yer vermekte ve yatırımcıları ülkeye çekmenin önemine vurgu yapmaktalar. Yani faizle mücadele, Türkiye’de açıkça bir hükümet programı haline dönüşmüş durumdadır.

Faiz İndirimleri Yatırımları Arttırmaya Yetti mi?

Faiz İndirimleri Yatırımları Arttırmaya Yetti mi?Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Türkiye, faiz oranlarıyla ilgili olarak ciddi bir mücadele örneği sergilemekte ve yatırımların artmasını da aynı yönde paralel bir çizgi üzerine inşa etmektedir. Ancak söz konusu bir ülke için yalnızca faizlerin indirilmesi, o ülkeye yönelik yatırımların artacağı kanısını taşımamaktadır. Bu durumun en net örneği, maalesef şu anda Türkiye’de açıkça yaşanmakta. Hafta içerisinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’ye yönelik yatırımlarla ilgili olarak kamuoyuna önemli değerlendirmelerde bulunmuştu. Şimşek yaptığı açıklamada; TCMB ve beraberindeki birçok bankanın faiz indirimleri konusunda üzerlerinde düşeni yaptıklarını ancak bu durumun yatırımları arttırmada yeterli olmadığını dile getirmişti. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Burada da görüldüğü üzere yatırımları arttırmanın tek yolu, faiz indiriminden geçmemektedir. Özellikle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen “not indirimi” açıklamaları, söz konusu ülkenin itibarını ve güvenilirliğini sarsmaktadır. Zira bazı politika yapıcılar, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not indirim kararlarını dikkate almadıklarını dile getirseler bile, maalesef durum apaçık ortadadır.

Yatırımcı Algısını Kuvvetlendirmek İçin Gerekli Olan Argümanlar Nelerdir?

Yatırımcı Algısını Kuvvetlendirmek İçin Gerekli Olan Argümanlar Nelerdir?Yatırımcı algısını kuvvetlendirmek için söz konusu ülkelerin bazı argümanlara sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye’den yola çıkacak olursak önümüze gelecek ilk hususlardan biri; “politik istikrar” sorunsalıdır. Bilindiği üzere Türkiye, geçen yıl iki genel seçim atlatmak zorunda kalmış ve koalisyon hükümeti tartışmalarının gölgesinde Türk varlıkları, gelişen ülke piyasalarından negatif yönde ayrışmış ve değer kayıpları yaşamıştı. Bu yıla gelindiğinde ise politik istikrarı tehdit edecek yeni bir unsur önümüze çıktı. Maalesef 15 Temmuz gecesi TSK bünyesinde yuvalanan FETÖ mensupları, darbe girişiminde bulundular. Devletin en saygın kurumlarının bombaların hedefinde kaldığı gecede birçok sivil yaşamını yitirmişti. Politik istikrarın böylesine tehdit edildiği süreç içerisinde özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik algıları, olumsuz yönde etkilenmişti. 15 Temmuz sürecinin ardından Türkiye’ye yapılan yabancı yatırımlarda sert bir düşüş olduğu açıkça görülmektedir. Yabancı yatırımcıların negatife dönen algısını yeniden düzeltmek adına gerekli olan en önemli husus ise politik istikrarın sürdürülebilirliğini kanıtlamaktan geçmektedir. Yani kritik kurumlara ve siyasi figürlere yönelik gerçekleştirilen operasyonların bir an önce sonuçlanması, Türk varlıklarının da çizmiş olduğu negatif seyrin farklı bir yöne evrilmesinde son derece faydalı olacaktır…

Yatırımcı algısını etkileyen diğer bir husus ise devlet eliyle gerçekleştirilen teşvikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada dikkat çekmek istediğim husus; yerli yatırımcıların algısına yöneliktir. Dikkatle takip edilmelidir ki yer altı ve yer üstü zenginlikler bakımından Türkiye’nin birçok bölgesi, oldukça elverişlidir. Lakin tam da bu paralelde önümüze “terör sorunsalı” çıkmaktadır. Yıllardır çözüme ulaştırılamayan ve Türkiye’nin en büyük problemi olarak görülen husus noktasında bilindiği üzere ateşkes sağlanmıştı. Bu doğrultuda yatırımların arttığı ve ekonomik büyüme noktasında ciddi yolların katedilmeye başlandığı, sevindirici bir gerçek olarak önümüze çıkıyordu. Fakat sürecin askıya alınmasıyla beraber yerli yatırımcılar, oluşan endişe ortamı içerisinde adım atmaktan çekinmekteler. Yaşanan bu gelişmenin beraberinde ise Türkiye’de istihdam alanındaki sıkıntı, işgücü verimliliğini negatif yönde etkilemekte ve dolayısıyla ekonomik büyümenin belirlenen hedeflerin altında seyretmesine neden olmaktadır.

Kısacası Türkiye, coğrafi şartlar ve stratejik konum gereği birçok nimeti bünyesine barındırdığı kadar birçok sorunla da baş etmek zorundadır. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıları teşvik etmek için yalnızca faiz indirimine gitmek, yeterli bir çözüm yolu değildir. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz üzere politika yapıcılar da bu görüşümüzü destekler açıklamalarda bulunmaktan çekinmemişlerdir. Türkiye’nin yatırımları ve dolayısıyla büyüme hedeflerini gerçekleştirmesi adına hayata geçirmesi gereken hususları sizler için derlemeye çalıştık. Umarız ki ekonominin direksiyonunda bulunanlar, doğru rotayı çizmekte yanılmazlar…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar