Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Kurumlar, ABD’nin Aralık 2019 Tarım Dışı İstihdam Tahminlerini Paylaştı

Yurt dışı piyasalarca pür dikkat takip edilen ABD'nin tarım dışı istihdam verilerinin 2019 Aralık sonuçları, çeşitli yabancı kurumların belirttiği tahminler etrafında şekillendi.
Yabancı Kurumlar, ABD’nin Aralık 2019 Tarım Dışı İstihdam Tahminlerini Paylaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin önemli ekonomik göstergeleri arasında sayılan ve her ay düzenli olarak açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin bugün 2019 yılının Aralık ayına ilişkin sonuçları belli olacak.

Henüz açıklanmayan rakamlardan önce, aralarında JPMorgan, Wells Fargo ve Morgan Stanley gibi isimlerin yer aldığı bir grup yabancı kurumdan Kasım ayında 266 bin artan ABD tarım dışı istihdamına yönelik tahminler geldi. TSİ 16:30’da açıklanacak verilerin ardından hangi kurumun gerçeğe en yakın tahmini tutturduğu açıklığa kavuşacak.

ABD merkezli uluslararası bankacılık şirketi JP Morgan, bugün ABD tarım dışı istihdamında 125 bin artış olacağını tahmin ediyor. Şirketin ekonomistlerinden Daniel Silver, Aralık’ta istihdam artışının son yılların en zayıfını gerçekleştirebileceği konusunda uyardı. Bunu mevsimsel etkilere bağlayan Silver, verilerin Ocak’ta nispeten daha iyi geleceğini söyledi.

Londra merkezli araştırma şirketi Capital Economics ise yılın son ayında ülkedeki istihdam artışının 150 bin olacağını öngörüyor.

Capital Economics TahminiBunun yanında işsizliğin %3,5’te kalacağı ve ücret artışının ise %3,1 seviyesinde kaydedileceği belirtiliyor. ABD istihdamının özellikle son aylarda ivme kazandığını söyleyen söz konusu şirket, istihdam piyasasının 2020’ye güçlü bir başlangıç yaptığı yönünde görüş bildiriyor.

Birleşik Krallık’taki National Westminster Bank, ABD istihdamının Aralık’ta 185 bin artmasını beklediğini söylerken, işsizliğin %3,6 olacağını ve ücret artışının ise %3’e ineceğini tahmin ediyor. Ekonomistlerden Kevin Cummins ve Michelle Girard, ABD’de Aralık’ta imalat sektörü istihdamının yaklaşık 5000, inşaat sektörü istihdamının ise 10 bin artmış olabileceğini kaydettiler.

Bloomberg Economics’ten gelen tahminler ise Aralık’ta istihdamın 205 bin artacağına işaret etti. Bunun yanında işsizliğin %3,5 ve ücret artış oranın ise %3,1 seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.

Ekonomistlerden Carl Riccadonna, Yelena Shulyatyeva ve Andrew Husby Aralık ayı istihdam verilerinin General Motors çalışanlarının yaptığı grevden sonra daha net bir bakış açısı sağlayacağını belirtti. Bunun yanında Aralık ayı verilerinin tam da ABD-Çin arasında ticaret anlaşmasına varılmasından sonra belirlendiği, fakat bunun yine de sektörlerde tarifelerin etkilerini silemediği söylendi.

Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley ise ABD’de tarım dışı istihdamın Aralık’ta 210 bin artacağını öngörüyor.

Morgan Stanley Aralık 210 Bin Artışİşsizliğin ise %3,5’te sabit kalacağını düşünen banka, ücret artış oranının ise %3,05 seviyesinde kaydedileceğini öngörüyor. Ekonomistlerden Ellen Zenther, ABD’deki güçlü istihdam, istikrarlı işsizlik oranları ve ılımlı ücret artışlarının FED’in para politikasının makul olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Dünyanın en büyük piyasa değerli dördüncü bankası olan Wells Fargo ise istihdamda 150 bin artış olacağı şeklinde tahmin bildirirken, işsizliğin %3,5 ve ücret artışının ise %3 seviyesinde olacağını düşünüyor.

Bloomberg tarafından yapılan ankete göre ABD tarım dışı istihdam verilerinin 160 bin artış kaydetmesi, bunun yanında işsizlik oranının ise son 50 yıl içindeki en düşük seviye olan %3,5’te sabit kalması bekleniyor. Yıllık ücret artış oranı tahmini ise %3,1 olarak belirlendi.

Diğer taraftan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) politikacıları  ülkede istihdam piyasasının güçlü kaldığına işaret etmişti. 2019 yılında 3 kez faiz indirimi yapan banka, bir süre beklemede kalacağına ilişkin sinyaller verdi. ABD’nin Perşembe günü açıklanan işsizlik maaş başvuruları, tarihi düşük seviye olan 218 binde kaydedildi. ADP özel sektör istihdam verisi ise 202 bin artış kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu