Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yabancılar 19 Mart Haftasında 60,4 Milyon Dolarlık Hisse Senedi Aldı

Yurt dışı yerleşikler geçen hafta hem hisse senedi hem de devlet tahvilleri tarafında alım yaptı.
Yabancılar 19 Mart Haftasında 60,4 Milyon Dolarlık Hisse Senedi Aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. Buna göre yurt dışı yerleşikler 19 Mart ile biten haftada 60,4 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Bir önceki hafta 117,6 milyon dolarlık net satış yapılmıştı.

Bir önceki hafta 29 milyar 154 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 28 milyar 946 milyon dolara geriledi.
Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Portföyündeki Hisse Senedi ve İç Borçlanma Senetleri
Kaynak: TCMB

Şirketler, kamu ve özel bankalar ile finansal ve finansal olmayan kuruluşlardan alınan bilgiler dahilinde, piyasa ve kur hareketlerinden arındırılmış veriler paylaşıldı. Söz konusu dönemde 427,2 milyon dolar devlet içi borçlanma senedi (DİBS) alındı.

9 milyar 604,2 milyon dolar olan DİBS stoku, 9 milyar 956,7 milyon dolara geriledi. Şirket içi borçlanma senetlerinde (ŞBS) 0,2 milyon dolarlık düşüş gerçekleşti. 282,3 milyon dolar olan toplam stok miktarı, 282,1 milyon dolara indi.

Türkiye’nin gösterge tahvil faizi Perşembe günü %19,29 seviyesinden işlem görüyor. Bu değer dün %20 oranının üstüne çıkmıştı. Cumartesi günü TCMB başkanının değiştirilmesi sonrasında hem yerli hem de yabancı yatırımcı Türk hisse senetlerinden uzaklaştı. Pazartesi ve salı günü Borsa İstanbul’da sert satışlar yaşandı.

İlk iki gün 2021 kazancını silen borsa, dün ve bugün tepki alımları ile toparlanıyor. Uzmanlar ekonomi yönetiminde yapılan ani değişikliğin Türkiye’nin kredibilitesini ve belirsizliği artırdığını söylerken, son gelişmelerin etkisi önümüzdeki hafta yayımlanacak raporda ortaya çıkacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum