Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WeWork, SoftBank Revizyonu ile 2400 Çalışanı İşten Çıkardı

WeWork, maliyet düşürmek ve işini istikrara kavuşturmak için küresel çapta yaklaşık 2400 çalışanı işten çıkardığını söyledi.
WeWork, SoftBank Revizyonu ile 2400 Çalışanı İşten Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Paylaşımlı ofis şirketi WeWork bugün yaptığı açıklamada, yaşadığı sorunlardan sonra maliyetleri ciddi bir şekilde düşürmek ve işini yeniden istikrara kavuşturmak için 2400 çalışanı işten çıkardığını duyurdu.

İşten çıkarmalar uzun zamandır bekleniyordu. Çünkü 9,5 milyar dolarlık bir hayat çizgisi sağlayan ve yakında hisselerinin yaklaşık yüzde 80’ine sahip olacak Softbank, WeWork’ün çekirdek işini yeniden düzene sokmasını istiyor.

Kurucu ortak ve eski CEO Adam Neumann’ın altında WeWork şişirildi, her türlü alana yöneldi ve kârlılığa açık bir yol izlemeden hızlı bir şekilde genişledi.

Bir şirket sözcüsü, “Yenilenen temel WeWork işine odaklanmamızın bir parçası olarak ve daha önce çalışanlarla paylaştığımız gibi şirket daha verimli bir organizasyon oluşturmak için gerekli işten çıkarmalar yapıyor,” dedi.

İş kesintileri, WeWork’ün beklentilerinin ne kadar kötüye gittiğinin en son işareti oldu. Öyle ki Ocak ayında 47 milyar değerindeyken ve Eylül ayında halka açılma planları yaparken, birden nakit para sıkıntısı çeken ve hayatta kalmak için mücadele eden bir şirkete dönüştü.

Leonardo DiCaprio Gibi İsimlerden Yatırım Alan Dijital Bankanın Başı Dertte
İlgili Haber
Leonardo DiCaprio Gibi İsimlerden Yatırım Alan Dijital Bankanın Başı Dertte
Haberi Görüntüle »

WeWork, halka arz planlarını 30 Eylül’de rafa kaldırdı. Çünkü yatırımcılar artan zararlarından, iş modelinden ve kurumsal yönetiminden sakınmaya başlamıştı. WeWork kurucu ortağı Adam Neumann, geçen hafta CEO’luk görevinden istifa etti.

WeWork, işten çıkarma işlemlerinin haftalar önce dünyadaki bölgelerde başladığını ve bu hafta ABD’de devam ettiğini söyledi. En az bir çalışana, Perşembe öğleden sonra bir e-posta beklemelerini söyleyen bir yönetici tarafından işten çıkarıldığı bildirildi. Eski çalışan, WeWork’ün, New York’taki ofisinin ikinci katının kapatıldığını söyledi.

İşten Çıkarılan Bazı Kişiler Durumdan Memnun

İşten Çıkarılan Bazı Kişiler Durumdan MemnunNew York merkezli WeWork, “Bu iş gücünün azaltılması, küresel çapta yaklaşık 2400 çalışanı etkilemekte, kıdem tazminatı, devam eden sosyal haklar ve kariyer geçişlerinde yardımcı olacak diğer yardım türlerini alacaktır,” dedi. Şirketin 30 Haziran’da 12.500 çalışanı vardı ve iştirakler için çalışan başkaları da bulunuyordu.

Eski bir çalışan, New York’ta görevli olanlara, en az dört yıl boyunca şirkette olsaydı altı ay kıdem tazminatının ve bunun altında bir şey için dört ay kıdem tazminatının teklif edildiğini söyledi.

Perşembe günü işten çıkarılan WeWork çalışanı gülerek, kendini rahatlatmış hissettiğini ve stresli zamanlar olduğunu söyledi. İşten çıkarmalar, WeWork’ün bir CEO’da mevcut Co-CEO’lar Artie Minson ve Sebastian Gunningham’ın yerine bir değişiklik yaptığını düşünüyor.

İşten çıkarılmadan etkilenen gruplar arasında şirketin modern tasarımıyla tanınan farklı ortak ofis alanlarını ve bunların arasında kodlama ile yazılım ekipleri olan teknoloji departmanını iyileştirmelerine yardımcı olan mimari birimi de bulunuyor.

Duyurunun ardından WeWork’ün 2025’teki önemsiz tahvilleri, dolar karşısında 1,125 sent düşerek, verimini yüzde 16’nın üzerinde bir rekor seviyeye çekti. Hazine bonosu üzerine yayılması, ek prim yatırımcılarının daha güvenli olan devlet menkul kıymetlerinden ziyade riskli borçlarına sahip olmalarını talep etmesinin bir ölçüsüdür. Bunlar, 0,36 puan artarak 14,46 puan olarak belirlendi.

Başarısız olan halka arz çabalarını başlatmadan önce tahvilin yayılımı bunun yarısından azdı.

Şirket Soruşturma ile Karşı Karşıya

Şirket Soruşturma ile Karşı KarşıyaWeWork, hala New York Eyalet Başsavcısı’nın soruşturması olan bir sorun ile karşı karşıya. Şirketin zararları üçüncü çeyrekte 1,25 milyar dolara şişerek artmaya devam ediyor ve saha sayısında büyük bir genişleme taahhüdünde bulunduğundan hızlı bir şekilde nakit yakıyor. Çok sayıda şirkete taşınmak için zaten pahalı uzun vadeli kira sözleşmeleri imzalamıştır.

Yeniden yapılanmanın bir parçası olarak, mevcut okul yılından sonra özel ilköğretim okulu da dahil olmak üzere kurduğu çevre işletmeleri kapatıyor veya satıyor.

Çalışanlara öğleden sonra saat 2’de ikinci kata inerek İK ekibinden bilgi alıp kağıtlarını imzalatacakları söylendi. Zaman geçirmek için New York’ta bazı WeWork personeli Fireball viskilerini içtiler.

Anonimlik koşuluyla konuşan bir WeWork çalışanı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, konut yaşam işindeki bazı çalışanların WeLive’de son günleri olacağını söyledi.

Bazı WeWork çalışanları, işten çıkarılma tazminatı ve işten çıkarılmış çalışanlar için kaybedilen kıdem tazminatı talebinde bulunan WeWorkers Coalition’da bir araya geldiler.

WeWorker Koalisonu’nun iki hafta önce başlatılmasına yardım eden bir WeWork yazılım mühendisi olan Alan Friedman, medyada haftalarca geniş çapta işten çıkarılma duyurusunun personelin sinirlerini bozduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar