Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Risk Primi İyileşiyor: 4 Yılın En Düşüğünde

Türkiye’ye yönelik pozitif not güncellemeleri ile ekonomiye duyulan güvenin artmasıyla 5 yıllık kredi risk primi son 4 yılın en düşük seviyesini gördü.
Türkiye’nin Risk Primi İyileşiyor: 4 Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminin attığı adımlar çerçevesinde Türkiye için olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi adı verilen beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS), 9 Mayıs’ta 276 baz puana kadar düştü.

CDS, bu gerilemeyle birlikte Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Uzmanlar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için yaptığı pozitif güncellemelere dikkat çekerek Türkiye ekonomisine duyulan güvenin arttığını belirtiyor.

Standard & Poor’s (S&P), 4 Mayıs’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu.

Fitch Ratings ise Mart’ta kredi notunu “B”den “B+”ya artırırken not görünümünü “durağan”dan “pozitif” revize etmişti.

Ekonomistler, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasına yönelik gündemde de iyimser beklentiler içerisinde. Ekonomik istikrarın sağlanması ve mevcut politikaların devam etmesi halinde Türkiye’ye yönelik daha iyi bir tablonun görülebileceği vurgulanıyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 9 Mayıs’ta gerçekleştirdiği enflasyon sunumunda mevcut politika bileşiminin Türkiye’ye yönelik risk algısının iyileşmesini ve risk priminin düşmesini sağladığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.