Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virüs Salgını 24 Ülke Arasından Sadece Türkiye Ekonomisini Olumlu Etkileyecek

Yapılan bir hesaplamaya göre koronavirüs salgınından Çin’den sonra en çok Güney Kore ekonomisi darbe alacak. Türkiye’nin ise olumlu etkilenen tek ülke olması öngörüldü.
Virüs Salgını 24 Ülke Arasından Sadece Türkiye Ekonomisini Olumlu Etkileyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan ve son verilere göre 427 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs, dünya gündeminin ana konusu olmaya devam ediyor. Birçok ülke Çin’de yaşayan vatandaşlarına kendi ülkelerine dönme çağrısında bulundu. Bu ülkeler arasına son olarak İngiltere de eklendi.

ING Bank ile IMF verilerinden derlenerek, koronavirüs salgınının ülkelerin ekonomilerini nasıl etkileyeceğine dair bir hesaplama yapıldı. Yapılan hesaplamaya göre virüs salgını Çin’den sonra en çok Güney Kore ekonomisini etkileyecek. Değerlendirmeye alınan 24 ülke arasından ise sadece Türkiye olumlu etkilenecek.

Dünya sağlığı için büyük bir tehlike olan koronavirüs salgınının, Çin ekonomisini %1 puan düşürmesi bekleniyor.

Virüs Ekonomi EtkileriEn fazla olumsuz etkilenecek ülkelerin başında Güney Kore geliyor. Çin ekonomisinde 1 puanlık düşüşün, Güney Kore’ye 0,35 puan olarak yansıması bekleniyor. Bu ülkenin ardından Hong Kong, Tayland ve Malezya 0,30 puan civarında, Japonya, Vietnam, Singapur, Filipinler, Avustralya ve Güney Afrika 0,20 puan civarında etkilenecek.

Virüsün ekonomisini olumsuz etkilemesi öngörülen diğer ülkeler arasında; Endonezya, Rusya, Almanya, Kanada, Yeni Zelanda, Meksika, Fransa, İtalya, ABD, İspanya, Birleşik Krallık, Arjantin ve Hindistan yer alıyor. Türkiye ise 0,05 puan ile virüs salgınından az da olsa pozitif olarak etkilenecek tek ülke olarak dikkat çekiyor.

Raporda bu beklentinin petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak belirlendiği söylendi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya da düşen enerji fiyatlarının Türkiye’nin dış ticaret açığını azaltmada olumlu etki yaratacağını söylemişti. Raporda ayrıca Çin ile ihracat konusunda rekabet ettiği sektörler açısından da Türkiye’nin avantaj yakalayacağı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu