Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzun Vadede Bölgedeki En Dayanıklı Ekonomi Hindistan’ın Olabilir

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapor, Hindistan ekonomisinin uzun vadede alt bölgede en dayanıklı ekonomi olduğunu kanıtlayabileceğini öne sürdü.
Uzun Vadede Bölgedeki En Dayanıklı Ekonomi Hindistan’ın Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

COVID-19 salgını sonrası pozitif ancak daha düşük bir ekonomik büyüme olduğunu belirten bir BM raporuna göre, Hindistan ekonomisi Güney ve Güney-Batı Asya alt bölgesinde uzun vadede en dirençli ekonomi olacak. Ayrıca ülkenin büyük pazarı yatırımları çekmeye devam edecek.

UNESCAP tarafından derlenen rapor, Güney ve Güney-Batı Asya’ya yönelik doğrudan yabancı yatırım akışlarının 2019 yılında yüzde 2 oranında hafifçe azaldığını ancak büyümenin başlıca nedeninin alt bölgeye toplam girişin yüzde 77’sini oluşturan ve 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 51 milyar ABD dolarına çıkan Hindistan tarafından yönlendirildiğini gösterdi.

Geçen hafta yayımlanan raporda, bu akışların çoğunun bilgi ve iletişim teknolojileri ile alt sektörün inşasına yönelik olduğu belirtildi.
Asya Pasifik Bölge DYY Akışları
Kaynak: UNESCAP

ICT sektörüyle ilgili olarak rapor, Hindistan’a yapılan yatırımın çokuluslu işletmeler için bilgi teknolojisi hizmetlerinden, özellikle e-ticarette pek çok yerli oyuncunun kayda değer uluslararası yatırım çektiği gelişen yerel dijital ekosisteme doğru geliştiğini belirtti.

Raporda, Güney ve Güney-Batı Asya’dan DYY çıkışlarının üst üste dördüncü yılda artarak 2018’de 14,8 milyar ABD dolarından 2019’da 15,1 milyar ABD dolarına mütevazı bir artış gösterdiği eklendi.

Alt bölgeden DYY çıkışlarının coğrafi yayılımı, 2019’daki çıkışların büyük çoğunluğunu yalnızca iki ülkenin oluşturmasıyla eşitsiz kaldı.
Asya Pasifik Bölge Sıfırdan DYY Akışları
KAYNAK: UNESCAP

“Bu nedenle, DYY’deki küçük artış, ağırlıklı olarak, alt bölgeden toplam dış yatırımın yüzde 80’ini oluşturan Hindistan’dan çıkışlardaki artıştan kaynaklanıyordu” ifadeleri kullanılarak Hindistan’ın bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla yurtdışına 12,1 milyar dolar yatırım yaptığını kaydetti.

Rapor, kısa vadede, alt bölgeden ve alt bölgeye hem giriş hem de çıkışların azalmasının beklendiğini belirtti.

2020’nin ilk üç çeyreğinde, sıfırdan DYY girişlerinin değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 oranında düşerek alt bölgedeki büyüme eğiliminin tersine döndüğüne işaret etti.

“Hindistan’ın ekonomisi uzun vadede alt bölgede en dayanıklı ekonomi olduğunu kanıtlayabilir. DYY girişleri istikrarlı bir şekilde artıyor. Düşük de olsa, pandeminin ardından ekonomik büyüme ve Hindistan’ın büyük pazarı pazar arayan yatırımları çekmeye devam edecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu