Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Döviz Varlıkları Ekim İtibarıyla 76,4 Milyar Dolara Ulaştı

Merkez Bankası ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerinden elde edilerek hazırlanan uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri açıklandı.
Türkiye’nin Döviz Varlıkları Ekim İtibarıyla 76,4 Milyar Dolara Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuiyet Merkez Bankası (TCMB), Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporunu yayımladı. Açıklanan verilere göre Türkiye’nin resmi rezerv varlıkları Ekim 2021 döneminde bir önceki aya göre %2,2 artarak 123,9 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu dönemde döviz cinsi varlıkları %2 artışla 76,4 milyar dolar açıklandı.

Rezerv varlıklar Eylül ayında 121,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde döviz varlıkları 74,9 milyar dolar, altın cinsi varlıkları 38,5 milyar dolar tutarında açıklandı.

Ekim ayında alt kalemler bazında altın cinsinden rezerv varlıklar %3 artışla, 39,7 milyar dolara ulaştı.
Resmi Rezerv Varlıkları,
Kaynak: TCMB

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülüklerini ifade eden döviz çıkışları %3,8 artış oranıyla, 25,6 milyar dolar oldu.

Bunun 5,7 milyar dolarının faizlerden meydana geldiği bildirildi. 19,9 milyar dolarlık kısmını ise anapara oluşturdu. Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 68,3 milyar dolar civarında gerçekleşirken, 26,6 milyar dolarlık kısmını bir ay vadeliler meydana getirdi.

1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülükleri Eylül verilerine kıyasla %6,9 artarak, 53,2 milyar dolara çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu