Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ücretli Çalışan Sayısı Ocak’ta Sadece Finans Sektöründe Azaldı

TÜİK ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Ücretli çalışan sayısı yılın ilk ayında 13 milyon 536 bin 984 kişi oldu. Sektörlerde değişim ve detaylar altta;
Ücretli Çalışan Sayısı Ocak’ta Sadece Finans Sektöründe Azaldı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre Ocak 2022’de sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 arttı.

Ücretli çalışan sayısı Ocak’ta 13 milyon 536 bin 984 kişi oldu. Geçen yılın aynı ayında 12 milyon 676 bin 268 kişi olmuştu.

Alt detaylarda ücretli çalışan sayısı yıllık olarak en çok yüzde 9’la ticaret-hizmet sektöründe arttı. Sanayi sektöründe yüzde 5,4 ve inşaat sektöründe yüzde 0,2 artış oldu.

Ücretli Çalışan Sayısı Ocak
KAYNAK: TÜİK

Tüm sektörlere bakıldığında en fazla artış yüzde 18,6 ile konaklama ve yiyecekte gerçekleşti. Onu yüzde 13,5’le ulaştırma ve depolama, yüzde 11,4 ile bilgi ve iletişim izledi. Konaklama ve yiyecek sektöründe ücretli çalışan sayısı Ocak’ta 950 bin 959’a yükseldi.

Yıllık bazda değişimde azalma kaydeden tek sektör yüzde 0,6 düşen finans ve sigorta faaliyetleri oldu.

Ücretli Çalışan Sayısı Önceki Aya Göre Değişmedi

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2022 Ocak ayında bir önceki aya göre değişmedi. Alt kategorilerde aylık olarak sanayi sektöründe sabit kalırken, inşaat sektöründe yüzde 1,0 azaldı. Ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,2 arttı.

Aylık bazda değişimlerde birçok sektörde gerileme kaydedildi. Yıllık bazda düşen finans ve sigorta faaliyetleri burada yüzde 0,1 geriledi.

En sert düşüş ise yüzde 1,1’le elektrik, gaz ve buharda görüldü. İnşaatta yüzde 1 azalma, su temini ve kanalizasyonda yüzde 0,6 azalma oldu.

Ücretli Çalışan Sayısı Aralık’ta Yıllık Yüzde 8,4 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, Aralık’ta 13 milyon 787 bin 159 olmuştu.

Yıllık bazda artış yüzde 8,4’e ulaşırken aylık bazda yüzde 0,5 artış kaydedilmişti.

Ana sektörlerden sanayi grubunda ücretli çalışan sayısı yıllık yüzde 6,7, inşaatta yüzde 3,2, ticaret ve hizmette yüzde 10,6 oranında artış göstermişti. Tüm sektörlere bakıldığında en fazla artış yüzde 20,7 ile konaklama ve yiyecekte gerçekleşmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu