Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ücretli Çalışan Sayısı En Çok Konaklama Sektöründe Arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021’de ücretli çalışan sayısı aylık yüzde 0,5, yıllık bazda yüzde 8,4 arttı. Daha ayrıntılı bilgi şöyle…
Ücretli Çalışan Sayısı En Çok Konaklama Sektöründe Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

2021 yılı Aralık ayına ait ücretli çalışan istatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, geçen yılın son ayında 13 milyon 787 bin 159 oldu.

Bu sayı bir önceki yılın aynı ayında 12 milyon 718 bin 151 kişi açıklanırken, yıllık bazda artış yüzde 8,4’ü buldu.

Ücretli çalışan sayısı aylık bazda ise yüzde 0,5 oranında artış gösterdi.
Ücretli Çalışan Sayısı Aralık Verileri
Kaynak: TÜİK

Yıllık değerlendirmelere göre ana sektörlerden sanayi grubunda ücretli çalışan sayısı yüzde 6,7, inşaatta yüzde 3,2, ticaret ve hizmette yüzde 10,6 oranında artış gösterdi.

Tüm sektörlere bakıldığında en fazla artış yüzde 20,7 ile konaklama ve yiyecekte gerçekleşti. Onu yüzde 14,4’le ulaştırma ve depolama, yüzde 13,9 ile bilgi ve iletişim, yüzde 11,4’le gayrimenkul izledi. Konaklama ve yiyecek sektöründe 2020’nin aynı döneminde 799 bin çalışan olurken, 2021’in Aralık ayında 964 bine yükseldi.

Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 7,2, imalatta yüzde 6,7, elektrik, gaz ve buharda yüzde 6,5, su temini ve kanalizasyonda yüzde 7,7, ticarette yüzde 8,1 oranında arttı. Finans ve sigorta faaliyetleri ise yüzde 0,5 ile azalan tek grup oldu.

Bir önceki aya göre ücretli çalışan sayısı sanayide yüzde 0,6, ticaret ve hizmette yüzde 0,8 artarken, inşaatta yüzde 0,6 azaldı. İnşaat sektörü aylık bazda düşen tek sınıf oldu. En fazla artış ise yüzde 1,2 ile su temini, kanalizasyon, ulaştırma ve depolama sektörlerinde meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu