Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TZOB Genel Başkanı: Rusya – Ukrayna Krizi İthalat Sorunu Yaratacak

Ukrayna ile Rusya arasındaki sorunlar her an bir savaş çıkabileceği ihtimalini artırırken, bu durum Türkiye’deki gıda fiyatlarını da etkileyecek.
TZOB Genel Başkanı: Rusya – Ukrayna Krizi İthalat Sorunu Yaratacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında gerilim giderek tırmanırken, iki ülke arasında savaş ihtimali de her geçen gün artıyor. Blommberg HT’de yer alan habere göre ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı her an saldırgan bir eylemde olabileceğini söyledi.

İlaveten, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik büyük çaplı bir işgal için hazırlıkları tamamlamaya yakın olduğu bilgisi alındı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ise iki ülke arasında olası savaş çıkması durumunda, Türkiye’nin nasıl etkileneceğini değerlendirdi.

Bayraktar krizin büyümesi durumunda yurt içi gıda fiyatlarının artacağını dile getirdi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar Açıklaması
Kaynak: Türkiye Ziraat Odaları Birliği

Birliğin resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, ithalatta sorun olması durumunda en başta ekmek fiyatlarının olumsuz etkileneceğini belirtti. Yerli üretimin önemini her zaman ısrarla vurguladıklarını ve dünyada yaşanan gelişmelerin bu konuda haklı çıktıklarının göstergesi olduğunu aktardı.

Bayraktar’ın açıkladığı verilere göre 2021 yılında Türkiye buğday ithalatının yüzde 86,6’sını Rusya ve Ukrayna’dan yaptı. Benzer şekilde arpa ithalatının yüzde 79,4’ü, ayçiçeğinin yüzde 11,4’ü de bu ülkelerden gerçekleşti.

Türkiye’nin ihtiyacı olan arpa ve buğdayın, verilecek desteklerle üretilebileceğini ifade etti. Şu aşamada tarımsal üretimde sorunlar giderilmezse, gıda fiyatlarında çok daha yüksek artışlara tanık olacağımızı sözlerine ekledi.

Ülkemizde ekilmedik arazi bırakmamız gerektiğini ifade eden Bayraktar, gıda enflasyonunu önlemek için üretmekten başka çare olmadığını belirtti. Gübre fiyatlarının da makul bir seviyeye getirilmesi ve üreticiye destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Son bir yıl içinde mazot fiyatlarında yüzde 111 oranında artış olduğunu hatırlatarak, tarımsal sulamada kullanılan elektrik tarifesine yapılan yüzde 94,8’lik zammın da maliyetleri iyice artırdığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu