Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye İmalat PMI Kasım’da 52 Seviyesine Yükseldi

Türkiye'nin imalat sektörüne yönelik Satın Alma Müdürleri Endeksi'nin (PMI) Kasım raporu yayımlandı.
Türkiye İmalat PMI Kasım’da 52 Seviyesine Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve İstanbul Sanayi Odası işbirliğiyle hazırlanan imalat satın alma müdürleri endeksi raporunun Kasım sayısı yayımlandı. Buna göre; Türkiye imalat PMI Kasım’da 52 seviyesine yükseldi.

Veri Ekim ayında 51,2 değerine gerilerken, üçüncü ayında da düşüş kaydetmişti. Kasım verisi enflasyonist baskıların ve tedarik zincirlerindeki aksamaların talebi olumsuz etkilediğine dair işaretlere rağmen imalat sektörünün üretiminde hafif artış kaydedildiğini gösterdi.

Türk lirasındaki değer kaybının yansıması olarak girdi maliyetleri enflasyonu ise belirgin bir şekilde hızlandı. Bu durumun da imalatçıların satış fiyatlarını rekor düzeyde artırmasına neden olduğu görüldü.

Kasım imalat PMI verisi, imalatçıların faaliyet koşullarının son altı aydır iyileştiğine işaret etti.
Kasım 2021 İmalat PMI Verisi Detayları
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit

Ekim’de görülen yavaşlama sonrasında Kasım’da üretimin hafif bir artış kaydettiği gözlendi. Faaliyet koşullarındaki iyileşmede üretimin yeniden büyümeye geçmesi etkili oldu. İstihdamda görülen artışın devam etmesi ise üretimi destekledi. İmalat sektörü son 1,5 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde yeni istihdam yaratmayı başardı.

Yeni alınan ihracat siparişlerinde ise büyüme görüldü. Buna rağmen toplam yeni siparişlerdeki zayıflık belirtisinin arttığı vurgulandı. Art arda iki ay yavaşlama kaydeden toplam yeni siparişlerde düşüş bildiren anket katılımcıları bunun fiyat artışlarına, elektronik parça eksikliklerine ve otomotiv sektöründe yaşanan sorunlara bağladı.

Girdi fiyatları enflasyonu ise Eylül 2018’den bu yana görülen en yüksek düzeye çıktı. Bunun nedeni ise Kasım’da girdi maliyetlerinin kaydettiği sert artışa bağlı olduğu belirtildi. Maliyetlerdeki artışın ise TL’deki değer kaybından kaynaklandığı ifade edildi. İmalatçılar ise buna bağlı olarak kendi satış fiyatlarını 16,5 yıllık anket geçmişinin en yüksek oranında artırdı.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker ise “Kasım ayında Türk imalat sektörü genel olarak büyüme bölgesinde kaldı. Buna rağmen kur artışının zaten yüksek seyreden hammadde fiyatlarını daha da artırması nedeniyle firmalar maliyet baskısını giderek daha fazla hissediyor. Bu durum fabrika çıkış fiyatlarında anket geçmişinin en yüksek oranlı artışına yol açarken yeni siparişlerin yavaşlamasına da katkı yapmış oldu. Firmalar üzerindeki bu baskının önümüzdeki aylarda hafifleyebilmesi için liranın istikrar kazanması önemli,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu