Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye İmalat PMI Ağustos’ta 54,1’e Yükseldi

Ağustos 2021 için İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI raporu açıklandı.
Türkiye İmalat PMI Ağustos’ta 54,1’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her ayın ilk işlem günü açıkladığı imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri yayımlandı.

İmalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İSO Türkiye İmalat PMI, Ağustos’ta 54,1’e yükseldi. Temmuz’da 54’e yükselerek fabrika faaliyetlerinde 6 aydaki en güçlü artışa işaret etmişti.

Ağustos okuması imalat sektörünün sağlığında sağlam bir iyileşmeye işaret etti.
Türkiye İmalat PMI Ağustos’ta 54,1
Kaynak: IHS Markit

İş koşulları art arda üçüncü ayında güçlendi. İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten gelen en son PMI anket verileri, COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından toparlanmanın Ağustos ayında devam ettiğini ve üretimde ve kaydedilen yeni siparişlerde daha fazla sağlam iyileşme olduğunu gösterdi.

Yeni ihracat işi özellikle hızlı arttı.

Firmalar iş yüklerinin üstesinden gelmek için satın alma faaliyetlerini ve istihdamlarını genişletti. Bununla birlikte, tedarik zincirindeki aksama devam etti ve girdi maliyetleri ve satış fiyatlarında daha fazla artışa katkıda bulundu.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker; “Şu anda üreticilerin karşı karşıya olduğu sayısız zorluğa rağmen, Türk firmaları, müşteri talebi artarken, satın alma ve istihdam artarken, Ağustos ayında art arda üçüncü ay büyümeyi sürdürebildi” ifadeleriyle yorumda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu