Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İhracat İklimi Endeksi Bir Ay Aradan Sonra 50,5’le Yeniden Eşiğin Üstünde

Kasım ayında 50,0 eşik değerin altında gelen imalat sanayi ihracat iklim endeksi, Avrupa ve ABD’de kısıtlamaların kısmen gevşetilmesiyle Aralık’ta iyileşme gösterdi.
İhracat İklimi Endeksi Bir Ay Aradan Sonra 50,5’le Yeniden Eşiğin Üstünde
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Aralık ayı verilerini açıkladı. Kasım ayında eşik değerin altında gelen ihracat iklimi endeksi, Avrupa ve ABD’de ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın etkisiyle, yılın son ayında yeniden eşik değerin üzerine çıkmayı başardı.

2020’nin Aralık ayında İSO Türkiye ihracat iklim endeksi 50,5 değerinde ölçüldü.
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi
Kaynak: İSO

Yapılan açıklamada söz konusu iyileşmede Orta Doğu’nun bazı bölgeleri, Almanya ve Asya’nın büyük bölümü olmak üzere birçok yerde üretimin artmasının etkisi olduğu belirtildi. Ulusal PMI anketlerindeki üretim endekslerinin ağırlıklandırılması ile hesaplanan ihracat iklimi endeksi Nisan 2020 döneminde 19,1 puana gerilemişti.

Pandemi etkisiyle sert düşüş gösteren endeks kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında ara vermeden yükseldi.

Temmuz’da 53 seviyesine gelen endeks, Ağustos ayında 52,4, Eylül’de 51,9, Ekim’de 51,2 olurken, Kasım’da 48,9 ile eşik değerin altında gerçekleşmişti.

Tüm dünyada salgın nedeniyle konulan kısıtlamaların gevşetilmesi ihracat tarafında da toparlanmanın başlamasına yardımcı oldu. Özellikle Almanya’da yılın sonuna doğru üretim artışı hızlandı. Kanada’da ise son iki buçuk yılın en yüksek imalat sanayi üretim artışı gerçekleşti.

Türkiye imalat ihracatında önemli bir yere sahip olan Amerika’daki üretim artışı, yılın son ayında hız kazandı.
İmalat Üretim Artışı Ülke Sıralaması
Kaynak: İSO

ABD,  Türk imalat sanayi ihracat pazarının yüzde beşlik payını oluşturuyor. Ülke salgından çok ağır bir şekilde etkilenmesine ve hala kontrol altına alınamamış olmasına rağmen üretim artışı son aylarda devam etti. Tayvan bölge ekonomileri arasında üretimde en güçlü büyümeyi gerçekleştiren ülke oldu.

Çin’de zaten hissedilir şekilde başlayan üretim artışı Aralık’ta da güçlü seyrini devam ettirdi. Yılın son ayında Tayland, Güney Kore, Endonezya ve Vietnam gibi Asya ülkelerinde imalat sanayinde üretim artışı kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın üretim artışı %1,9 ile 2019 yılından bu yana en yüksek hızda gerçekleşti. Bölge ülkelerinden Mısır ve Lübnan da üretimde düşüş oldu.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Avrupa’nın büyük bölümünde virüs kısıtlamalarının gevşetilmesinin Türk imalat sanayi ihracatçılarını pozitif etkilediğini söyledi. Özellikle ABD’deki güçlü talebin bu tabloya olumlu katkı sağladığını aktardı. Bunun yanında aşıya yönelik gelişmelerin de önümüzdeki sürece ilişin beklentileri artırdığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu