Yatırım yapmaya başla!

Türkiye-Gürcistan İş Forumu Dış Ticaret Hacmine Katkı Sağlayacak

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmine katkı sağlayacağı umulan Türkiye-Gürcistan iş forumu düzenlendi. Pek çok görüşmenin gerçekleştirildiği foruma ilişkin detaylar aşağıda;
Türkiye-Gürcistan İş Forumu Dış Ticaret Hacmine Katkı Sağlayacak

Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, Bilkent CYBERPARK olarak, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleştirilen Türkiye-Gürcistan İş Forumu’nda konuşma yaptı. Burada, iki ülke arasında uzun yıllardır süregelen iyi ilişkilere vurgu yaptı.

İnaltekin, Türkiye ile Gürcistan arasında teknoloji sektöründe ilk kez bir iş forumu düzenlendiğini de sözlerine ekledi. Söz konusu iş forumunda iki ülke arasındaki dış ticaret hacmine katkı sağlamanın hedeflendiğini bildirdi.

İnaltekin, Bilkent CYBERPARK olarak bu iş forumuna yaklaşık 6 aydır hazırlandıklarını aktarırken, 3 gün devam edecek etkinliğin önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı yapılacağını açıkladı.

CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekinGürcistan’da gerçekleştirilen bu etkinliğin iki ülke arasındaki ilişkilere önemli bir ivme sağlayacağını vurgulayan İnaltekin, “Türkiye ve Gürcistan arasında, teknoloji alanında ilk kez düzenlenen iş forumunun iki ülke ticaret hacmine katkı sağlamasını hedefliyoruz.” dedi.

Düzenlenen iş forumunda Türk firmalarının Gürcistan’da teknoloji ve finans sektörlerinde faaliyetlerini yürüten işletmeler ve resmi kurum temsilcileriyle buluşma gerçekleştirdikleri öğrenildi. İnaltekin, bunların iş birliklerine dönüşmesini umut ettiklerini belirtti.

Forumda, teknoloji alanında faaliyet gösteren firmaların öncülüğüyle yakın gelecekte dünyanın başkalaşacağına dair görüşler bildirildi.

Yakın Gelecekte Dünya BaşkalaşacakTürkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, forumda yaptığı açıklamada teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok yakın bir zamanda dünyanın başkalaşacağına ve bu duruma da teknolojide faaliyet gösteren firmaların öncülük edeceğine değindi. Türk iş insanlarının Gürcistan’daki firmalarla iş birliği yapma konusunda istekli olduğunu açıkladı.

Yazgan, ülkenin küçük ölçekli olduğu düşünülse de aslında her alanda ticaret için çok uygun bir pazar olduğunu bildirdi. “Burada geçmişte yabancıların karşılaştığı en büyük sıkıntı dil sorunuydu. Artık İngilizce herkes tarafından bilindiği için bu sorun ortadan kalktı.” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca iki ülkenin pek çok ortak özelliğe sahip olduğunu da ekledi.

Gürcistan’ın Türkiye’nin güvenebileceği, turist yollayabileceği, iş birliği yapabileceği gelişime açık, güven veren dost ve kardeş bir ülke olduğunu açıklayan Yazgan, geçtiğimiz yıl Türkiye-Gürcistan arasındaki dış ticaret hacminin 1,6 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. Bu rakamın düzenlenen iş forumu etkinliğiyle artırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye-Gürcistan İş Forumu’na Türkiye’den teknoloji, bilişim, yazılım, savunma sanayi alanında bulunan 15 firma katılım gösterdi. Gürcistan’dan ise yaklaşık 50 işletme ve ilgili kamu kurumlarının katıldığı öğrenildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum